Yazıcınızın AirPrint Etkin Olup Olmadığını Denetleme

Yazıcınızın AirPrint Etkin Olup Olmadığını Denetleme

AirPrint, Apple’ın mac, iPhone, iPad veya iPod’unuzdan herhangi bir sürücü yüklemeden kablosuz olarak yazdırmanızı sağlayan bir sistemdir. Ayrıca Apple aygıtlarınızın yakındaki kablosuz yazıcıları bulmasına yardımcı olur, böylece yazdırma her zaman hızlı ve kolay olabilir!

Ancak bu hızlı ve kolay sistemin çalışması için AirPrint’in yazıcınızda yerleşik olması gerekir. Aşağıda, yazıcınızın AirPrint etkin olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi ve değilse ne yapacağınızı anlatacağız.

AirPrint’in Çalışması İçin Neye İhtiyacınız Var?

Yazıcınızın AirPrint özelliklerine sahip olup olmadığını kontrol etmeden önce, önce belirli şeyleri ayarladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu ilk adımlar olmadan, yazıcınızda yüklü olsa bile AirPrint’e erişemeyebilirsiniz.

Bunlardan biri, yazıcınızın kablosuz olmasını sağlamaktır. AirPrint Wi-Fi üzerinden çalışır, bu nedenle yazıcınız Mac’ler için en iyi yazıcıların çoğu gibi Wi-Fi üzerinden bağlanamazsa, yazıcınızda AirPrint’in etkinleştirilmediğinden emin olabilirsiniz. Elbette Apple aygıtlarından kablolu yazıcılara yazdırmaya devam edebilirsiniz. Bunu AirPrint ile yapamazsınız. Bunun çalışması için sürücüleri veya uygulamaları indirmeniz gerekir.

AirPrint Wi-Fi üzerinden çalıştığından, Wi-Fi ile de çalışmanız ve Apple cihazınızın yazıcınızla aynı Wi-Fi ağında olması gerekir. Aynı Wi-Fi’de değilseniz, iPhone, iPad veya Mac’iniz AirPrint’e sahip olsa da olmasa da yazıcıyı bulmakta zorlanır.

Tüm bunları ayarladıktan sonra, AirPrint yazıcınızda kullanılabilir olduğu sürece çalışıyor olmalıdır. AirPrint’in kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmek için sonraki birkaç bölümü okuyun.

Apple Yazıcınızın AirPrint Etkin Olduğunu Söylüyor mu?

Epson-yazıcı-masada oturan

Yazıcınızda AirPrint yüklü olup olmadığını görmenin en kolay yolu Apple’a danışmaktır. Apple, mevcut tüm AirPrint cihazlarını listeleyen bir Apple Destek web sayfasına sahip olarak bunu kolaylaştırır. Yazıcınızda AirPrint olup olmadığını görmek için Apple’ın listesine buradan göz atın. Vurmanızı öneririz. Cmd + F klavyenizde ve yazıcı üreticinizi ve adınızı girerek hızlı bir şekilde bulmanızı sağlamak uzun bir listedir!

Yazıcınız listedeyse, her şey hazır! Yazdırmak için AirPrint’i nasıl kullanabileceğinizi görmek için bir sonraki bölüme bakın. Yazıcınız listede yoksa, AirPrint’in etkinleştirilmiş olup olmadığını nasıl doğrulayabildiğinizi görmek için bir sonraki bölüme göz atın.

Yazdırmaya Çalışarak AirPrint’i Denetleme

Bir kişi kalemi tutarken yazıcıdan yazdırılan sayfayı alır

Apple’ın AirPrint cihaz listesiyle uğraşmak istemiyorsanız veya listenin doğruluğunu doğrulamak istiyorsanız, yazıcınızda AirPrint’in etkin olup olmadığını görmenin bir sonraki en iyi yolu kullanırken yazdırmayı denemektir.

AirPrint herhangi bir sürücü indirmeden yazdırmanıza izin verdiğinden, bu gerçekten herhangi bir uygulama kullanmadan veya herhangi bir indirme yapmadan Mac, iPhone veya iPad’inizden kablosuz yazıcınıza herhangi bir şey yazdırmayı denemeniz gerektiği anlamına gelir. Mac’te nasıl yazdırılacağını açıklayan ve bu işleme başlamanıza yardımcı olacak bir kılavuzumuz var. AirPrint için kontrol ettiğiniz yazıcı Yazıcı açılır menü herhangi bir sürücü yüklemeden, AirPrint çalışıyor!

AirPrint için denetlediğiniz yazıcıyı görmüyorsanız, yazıcıyı Mac’inize eklemeniz gerekebilir. Bu işlem sırasında bir sürücü ayarlamanız veya indirmeniz istenirse, yazıcınızda AirPrint etkinleştirilmez. İPhone veya iPad’inizden yazdırıyorsanız temelde aynı durum. iPhone veya iPad’inizden yazdırma adımlarını izleyin. Yazıcı seçim menüsü Yazdırma Seçenekleri sayfa.

AirPrint için doğruladığınız yazıcı kullanılabiliyorsa, tebrikler, Yazıcınızda AirPrint etkindir! İPhone veya iPad’inizden yazdırmaya çalışırken yazıcınızı bulamazsanız, AirPrint büyük olasılıkla yazıcınızda etkin değildir. Bunun yerine, iPhone veya iPad’inizden yazdırmak için yazıcı üreticinizden özel uygulamayı almanız gerekir.

AirPrint Yazdırmayı İnanılmaz Derecede Kolaylaştırır

Mac, iPhone veya iPad gibi Apple cihazlarınız varsa AirPrint’li bir yazıcıya sahip olmak harika. Yazıcı ve cihazlar aynı Wi-Fi ağında olduğu sürece, herhangi bir program veya uygulama indirmenin hiçbir zorluğuyla hemen yazdırmaya başlayabilirsiniz.

Yazıcınızda AirPrint yoksa, bir sürücü yüklemek veya yazıcının uygulamasını kablolu veya kablosuz yazdırmaya izin vermek için almak oldukça kolaydır. Bunu yapmak için yazıcı üreticinizin yönergelerini izleyin. AirPrint sadece işleri hızlandırır ve Apple cihazlarına sahip diğer kişilerin de kolayca yazdırmasını sağlar.

Bu makalenin yazıcınızda AirPrint’in etkin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Olsun veya olmasın, en azından Apple aygıtlarınızdan yazdırmanın başka yolları olduğunu biliyorsunuz ve bir dahaki sefere bir yazıcı satın alırken, gelecekte yazdırmanızı basitleştirmek için AirPrint’i aramanız gerekiyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan