iOS Cihazlarda Apple AirTag’ler Nasıl Algılanıp Devre Dışı Bırakılır

iOS Cihazlarda Apple AirTag’ler Nasıl Algılanıp Devre Dışı Bırakılır

Apple’ın AirTag’leri, bagaj, cüzdan, anahtar ve diğer kolayca yanlış yerleştirilmiş öğeler gibi şeyleri takip etmek ve izlemek için kullanabileceğiniz elektronik izleme cihazlarıdır. Küçük ve kullanımı kolay, yakındaki bir Apple cihazı sizi varlıkları hakkında uyarmadıkça neredeyse fark edilmeden giderler. Bu nedenle, bu cihazlar takip, gizli izleme ve diğer kötü amaçlar için kullanılmaya karşı hassastır.

Apple’ın güvenlik önlemleri olmasına rağmen, gönül rahatlığına ihtiyacınız var; böyle bir izlemenin hedefi olup olmadığınızı ve olma ihtimalinize karşı ne yapmanız gerekip gerekmeyeceksin her zaman iyidir. İşte iOS’ta Apple AirTags’i nasıl algılayıp devre dışı bırakacağına dair basit bir adım adım kılavuz.

“Bul” Uyarılarında Algılanan Listelenen Cihazları Bul

Size ait olmayan bir AirTag veya sahibinden ayrılan bir AirTag sizi takip etmeye başlarsa, Bul uygulaması size “AirTag sizinle birlikte hareket halindeyken bulundu” belirten zamana duyarlı bir uyarı gönderir.

Bu uyarıları kontrol etme alışkanlığınız yoksa, Bul uygulamasını açın, Eşya, en alta gidin ve Sizinle Birlikte Algılanan Öğeler önceki tüm uyarıların listesini görmek için.

Bir Apple cihazınız yoksa ancak AirTags izlemesinden şüpheleniyorsanız, Apple’ın sizi AirTag takipçilerinden koruyan Android’i Algıla uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sahte bir AirTag’i nasıl bulabilirsiniz? Ne de olsa, yakınlarda herhangi bir yerde olabilirler – suçlular onları araba çalmak için bile kullanıyorlar. Ama insanların kayıp bir telefonu nasıl aradığını ve zil sesini kullanarak izini sürebileceğini biliyor musun? AirTags ile benzer bir yöntem kullanabilirsiniz.

  1. Üzerine tıklayın. AirTag Sizinle Hareket Ediyor Bulundu veya Yakınınızda AirTag Algılandı Uyarı.

  2. Tıklayın Devam etmek.

  3. Şimdi tıklayın Sesi Çal.

  4. Sahte AirTag’i bulmak için sesin kaynağını takip edin. İstenmeyen aksesuarı bulana kadar sesi birden çok kez çalabilirsiniz.

Bazen, Bluetooth tanımlayıcısındaki bir değişiklik nedeniyle veya sahibi yakınlardayken sesi çalamazsınız.

iPhone'da AirTag güvenlik uyarısı

Resim kredisi: Apple

AirTag’leri elektronik olarak algılayamazsanız, çevreyi manuel olarak arayın. Üzerine tıklayın. AirTag Uyarısı ve İzleme Haritası. Noktalı kırmızı çizgiyle birbirine bağlanan bir dizi kırmızı nokta, bu AirTag’lerin sizinle birlikte algılandığını önceki tüm konumları gösterir. Uyarıda haritadaki son konumun çevresindeki öğeleri iyice arayın.

Arabanıza yeni bindiyseniz ancak AirTag bundan önce tespit edildiyse, örneğin aracınızın içinde gizlenmediğini bilirsiniz. İzlemek için eleme işlemini kullanın.

AirTag’i bulursanız, nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin adımlara devam edebilirsiniz. Değilse, takip şüphelisini bildirmek için kolluk kuvvetlerinden yardım alabilirsiniz.

Apple’ın AirTag’i Nasıl Devre Dışı Bırakılır

AirTag’i tespit ettikten sonra ne yaparsınız? Devre dışı bırakmalısın. Şöyle olacak.

1. AirTag ile eşleştirin

Sahte AirTag’i tespit ettikten sonra, daha fazla ayrıntı için AirTag ile eşleştirmek için Yakın Alan İletişimi (NFC) içeren herhangi bir cihazı kullanın. NFC cihazını AirTag’in beyaz tarafının yakınında tutun ve bildirimi bekleyin.

2. AirTag Ayrıntılarını Ekran Görüntüsü

Bildirim, AirTag’in seri numarası ve kayıtlı olduğu telefon numarasının son dört hanesi gibi önemli bilgilere sahip olacaktır. İleride kullanmak için bu ayrıntıların ekran görüntüsünü alın.

Sahibi kayıp olarak işaretlemişse, bunları nasıl ve nerede iade edebileceğiniz hakkında daha fazla ayrıntı olabilir. İzlenmiyorsanız ve izlendiğinizden şüpheleniyorsanız, Devre Dışı Bırakma Yönergeleri bağlantı.

3. Apple AirTag’i Fiziksel Olarak Devre Dışı Bırakma

AirTag’in sizi izlemesini fiziksel olarak nasıl durdurabileceğinizi bilmeniz gerekir. Merak etme, bu basit bir süreç.

AirTag’in arkasına bastırın ve saat yönünün tersine bükün, ardından içindeki pile erişmek için kapağı çıkarın. Şimdi AirTags’in konum verilerinizi izleyiciye göndermeyi durdurduğından emin olmak için pili çıkarın. Ayrıca, potansiyel soruşturmalarına yardımcı olmak için bu cihazı kolluk kuvvetleriyle paylaşabilirsiniz.

Tetikte ve Güvende Kalın

Apple’ın ekosistemi, Apple AirTags’in karşılaşabileceği istenmeyen kullanımları işlemek için iyi donanımlıdır. İstenmeyen veya gizli izlemeye karşı yerleşik korumaların ve iOS güncellemelerinde AirTag’ler için ek takip önleme önlemlerinin yanı sıra, insanları izlemek için AirTag’leri kullanmak da yasa dışıdır. Apple, bu tür soruşturmaları desteklemek için herhangi bir yasa uygulama veri talebine uyacağını açıkça belirtmektedir.

Konum izlemenizin yüzde 100 kapalı olmasını sağlamanın tek yolu, şüpheli AirTag’lerin pillerini çıkarmaktır. Eşyalarınızı takip etmek için mükemmel cihazlar olmalarına rağmen, Apple AirTag’ler kötü niyetli insanlar tarafından kötüye kullanılmaya ve kötüye kullanılmaya eğilimlidir ve uyanık kalmazsanız takipçiler için mükemmel aksesuarlar olarak hizmet eder.

Yorum Yap
0 Yorum yapan