Yeni iPhone 14 ile Alakalı Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

Yeni iPhone 14 ile Alakalı Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

Apple, iPhone 13 serisini 14 Eylül 2021’deki Kaliforniya Akış etkinliğinde yayınladı. Apple’ın 2021 iPhone 13 serisi hala oldukça yeni olsa da, yaklaşan iPhone 14 söylentileri zaten ısınıyor.

Öncekiler gibi, bir sonraki sürümün de masaya birkaç heyecan verici özellik getirmesi bekleniyor. İşte iPhone 14 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey.

iPhone 14 Serisi ve Çıkış Tarihi

Apple’ın farklı iPhone 13 modelleri piyasada hala nispeten taze olsa da, gelmesi beklenen büyük değişiklikler nedeniyle bir iPhone 14 söylentileri dolaştı.

Apple sözde dört yeni cihaz tanıtacak. Dördünün iki adet 6.1 inç ve iki adet 6.7 inçlik model içerdiği söyleniyor. Apple’ın daha büyük bir 6.7 inç iPhone 14 Max modeliyle değiştireceği söylentileri nedeniyle mini sürüm kullanılamayacak. Diğer üç model arasında 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone Pro ve 6.7 inç iPhone Pro Max bulunuyor.

Resmi duyuruya gelince, Apple normalde yeni iPhone’larını Eylül ayı civarında piyasaya sürer. Bu nedenle, Eylül 2022 lansmanı bekleyebiliriz.

iPhone 14 Tasarımı

Resim Kredisi: Apple

İPhone 13 serisinde büyük bir tasarım değişikliği olmasa da, bu iPhone 14 ile değişebilir. Ancak, ilk olarak iPhone 12’de yer alan düz kenarlı tasarım, bir yıl daha kalabilir.

Tanınmış analist Ming-Chi Kuo’nun MacRumors aracılığıyla Mart 2021’de yayınladığı bir rapora göre, Apple 2022’de bazı iPhone’larında çentikten kurtulacak. Ama işler iyiye giderse, tüm diziliş tasarımı benimseyebilir.

2017 yılında tanıtılan ekran çentiği, Face ID donanımını ve öne bakan kamerayı barındıran oldukça uzun bir süredir var. Çentiği atarak, Apple’ın Face ID ekipmanlarını ekranın altına yerlendireceği bildiriliyor. Öte yandan, Apple ön kamerayı panelin üst kısmındaki ortalanmış delik delme kesimine taşıyacak – birçok Android cihazda gördüğümüze benzer şekilde. Ancak, yeni çentik tasarımı ile ilgili olarak, detaylar şu anda karışık.

Apple ayrıca arka kamera tümsekini çıkarabilir ve arka cam arkası ile yıkanmasını sağlayabilir. Bu, iPhone’unuzun düz bir yüzeye konduğunda sallanmayacağı anlamına gelir.

Render’lar, daha güçlü, daha sağlam bir titanyum çerçeve de dahil olmak üzere Apple’ın olasılığına da dikkat etti: iPhone için bir ilk. Ancak, Apple’ın bir tüketici ürününde titanyum şasi kullandığı ilk sefer olmayacak. Titanyum şasi, Apple Watch Series 7’nin en pahalı varyantında mevcuttur.

Şirket dairesel ses düğmeleri (iPhone 4 ve 5’tekiler gibi) ve yeniden tasarlanmış hoparlör ve mikrofon ızgaraları sunabilir. Hoparlör ve mikrofon ızgaraları uzun örgü kesimlerine spor olabilir.

Kaputun altında, Apple’ın üst düzey iPhone 14 modellerine eklenebilecek bir buhar odası termal sistemini test ettiği bildiriliyor. Soğutma çözümü iPhone 14’e giderse, Apple, cihazlarında kullanan Samsung gibi bir dizi diğer Android üreticisine katılacaktır.

Beklenen bir diğer değişiklik, yalnızca eSIM tasarımını benimsemek için fiziksel bir SIM yuvasının kaldırılmasıdır. Ancak dünyadaki her operatör e-SIM’i desteklemediği için, bazı bölgelerde satılan iPhone’ların hala bir SIM yuvası olacaktır. Ancak, e-SIM desteğine sahip konumlarda bile isteğe bağlı olacaktır.

iPhone 14 Kamera

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max renk seçenekleri

Resim Kredisi: Apple

Yazının yazıldığı sırada iPhone 14’ün kamera kurulumu hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Ancak, tarih geçecek bir şeyse, bir dizi yeni özellik bekleyin. İPhone 13 serisi bir avuç ekledi ve iPhone 14 serisi muhtemelen farklı olmayacak.

Kamera departmanındaki bazı söylentilere göre, profesyonel modellerde 48MP lens, normal 12MP’den büyük bir sıçrama. Profesyonel modeller, iPhone 13 serisindeki mevcut 4K sınırından bir gelişme olan 8K kayıt özelliklerine de sahip olabilir. Diğer sızıntılar, ultra geniş ve telefoto kamerada iyileştirmelere ve yaklaşan cihazlara 10x optik yakınlaştırma özelliği ekleyebilecek bir periskop lensin olası tanıtımına işaret ediyor.

iPhone 14 Çip ve Modem

İPhone’un her yeni neslinde bir yonga yükseltmesi bulunur. iPhone 13, A15 Bionic ile piyasaya sürüldü ve iPhone 14’ün A16 Bionic’te çalışması bekleniyor.

A16 Bionic, Qualcomm’un Snapdragon X65 modemi ile eşleşerek iPhone 14’ün uydu bağlantısını desteklemesini sağlayabilir.

Dahil edilirse, iPhone kullanıcıları hücresel bağlantı kullanılamadığında kısa mesajlar gönderir ve sorunları bildirir. İPhone’daki uydu bağlantısının en erken 2022’de piyasaya çıkması bekleniyor.

A16 Bionic’in standart iPhone 14 modellerinde çekicide 6GB bellek ve Pro modellerinde 8GB’a kadar bellekle çalışacağı bildiriliyor. Bunu Android cihazlarla karşılaştırmayın, ancak iPhone’ların Android cihazlardan daha az RAM kullanmasının birkaç nedeni vardır.

iPhone 14 Geliyor

İPhone 13, selefine kıyasla küçük bir yükseltmeydi. Ancak ileriye doğru, iPhone 14 cihazın tarihindeki en sert değişikliklerden bazılarını öne çıkabilir.

Tabii ki, lansman hala kilometrelerce uzakta, bu yüzden şu anda bildiklerimiz sınırlı. Şüphesiz önümüzdeki aylarda daha fazlası ortaya çıkacak, bu yüzden o zamana kadar hepimiz iPhone 13’ün tadını çıkaralım ve alışalım!

Yorum Yap
0 Yorum yapan