Yeni Bir Dilde Ustalaşmanın En İyi Yolu Duolingo’yu Kullanmaya Başlayın

Yeni Bir Dilde Ustalaşmanın En İyi Yolu Duolingo’yu Kullanmaya Başlayın

Duolingo yıllardır öğrencilere ek diller öğretiyor. Ne kadar havalı olsa da, çizgilerinin ölmesine izin vermiş olabilecek bazı insanların güncellemeleri kaçırabileceği anlamına gelir. Öte yandan, şimdi uygulamaya bakıyorsanız, eskisinden çok daha derinlemesine. Merak etme, seni gezdireceğiz.

Duolingo’yu duymuşsun, değil mi?

Duolingo belki de en iyi dil öğrenme uygulamasıdır. 2011’de piyasaya sürüldü, ancak 2012’de herkese açılmadan önce kapalı betada zaman geçirdi. O zamanlar, uygulama sadece üç dil öğretti, hepsi Batı Avrupa.

Duolingo’nun amacı her zaman özgür kalmak olmuştur. Daha sonra, web sayfalarını çevirmek için platformu kullanarak bu görevi yaptı. Duolingo hala ücretsizdir, ancak faturaları her ders sonrası reklam göstererek öder.

Ve platform şimdi Klingon ve Valyrian gibi bazı kurgusal diller de dahil olmak üzere otuzdan fazla dil öğretiyor. Duolingo ayrıca podcast’lere, çocuklar için okuma derslerine ve eğitim kurumları ve grup öğrencileri için çözümlere dönüştü.

Duolingo’yu herhangi bir uygulama indirmeden tamamen tarayıcı içinde kullanabilirsiniz ve daha gelişmiş özelliklerden bazılarının bu şekilde gezinmesi daha kolaydır. Ancak, Apple’ın App Store’undan veya Google Play Store’dan ücretsiz bir yardımcı mobil uygulama vardır.

İndirmek: iOS | için Duolingo Android (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

Bu makale Android sürümü kullanılarak yazılmıştır, bu nedenle iOS kullanıyorsanız, bazı şeyler biraz farklı görünebilir. İster tarayıcı sürümünü ister mobil uygulamayı kullanın, reklamsız ve çevrimdışı dersler, hata düzeltme ve sonsuz yaşamlar gibi diğer birkaç ek avantajla ücretli bir sürüme yükseltebilirsiniz.

Duolingo ile Dil Öğreniminin Temelleri

Duolingo bir dizi ders etrafında inşa edilir. Her dersin yaklaşık beş dakika sür olduğu tahmin edilmektedir ve Duolingo günde yaklaşık üç egzersiz yapmanızı önerir.

Sadece bir egzersiz yaparak günlük bir “çizgi” sürdürebilirsiniz, hatta daha kısa ve daha kolay bir “pratik” yapabilirsiniz, ancak ödülleri talep etmek için genellikle iki tanesini tamamlamanız gerekir. Dersler, okuma anlama, kelimeleri çevirileriyle eşleştirme ve cümleleri çevirmenin bir birleşimidir.

Bu cümlelerden bazıları pratik, yaygın ifadelerdir. Diğerleri oldukça çılgın. Duolingo’ya göre, garip cümleler “öğrencileri öğrendikleri dil hakkında dikkatlice düşünmeye itmeye” yardımcı oluyor. Duolingo’nun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Duolingo bloguna erişmek için ekranın altındaki araç çubuğundan megafon simgesini seçin.

Yeterince dersi tamamladığınızda, bu beceride bir taç kazanırsınız. Bu, derslere devam etmenizi sağlayan daha fazla becerinin kilidini açar. Bir dil beceri ağacını daha hızlı tamamlamak için kilidini açar açmaz yeni bir beceri başlatın veya maksimum yeterlilik sağlamak için “taç seviyesini” maksimuma çıkarıncaya kadar aynı dersi vermeye devam edin.

Devam eden becerileri ve çeşitli taç seviyelerini gösteren bir Duolingo dil beceri ağacı.

Bir Duolingo dil beceri ağacının altı, Altın Baykuş ve iki tamamlanmış taç seviyesine sahiptir.

Farklı diller farklı beceri sayılarına ve her beceri için farklı sayıda taç seviyesine sahiptir. Örneğin, sunulan ilk üç dilden biri olan Fransızca, 250’den fazla beceriye sahiptir ve bunların çoğu altı taç seviyesine sahiptir. Öte yandan, daha yeni bir ek olan Latince kursu, her biri beş taç seviyesine sahip sadece 22 derse sahiptir.

Duolingo Eğlenceli Öğrenmeye Nasıl Devam Ediyor?

Duolingo ligi skor tablosu.

Profil istatistikleri ve Takip et düğmesi.

Tüm bu öğrenme süreci oyunlaştırılmıştır. Her gün, derslerini tamamlamak için beş kalbin var. Hatalar bir kalbe mal olur (ancak “uygulamalar” yaparak daha fazla kazanabilirsiniz). Deneyim, liglerde ve lider panolarında yükselmenize yardımcı olurken, “taşlar” adı verilen ödüller, seri donmalar, ekstra dersler ve uygulamanın maskotu için kıyafetler gibi bonuslar satın almanızı sağlar.

Duolingo mağazasında mücevher satın alma ve eşyaların kilidini açma.

Duolingo mağazasında kıyafetlerin ve ekstraların kilidi açılabilir.

Kaç mücevheriniz olduğunu kontrol etmek ve bunları neye harcayabileceğinizi görmek için ekranın altındaki araç çubuğundan mücevher simgesini seçin. Haftalık lig lideri panosunda nerede durduğunu görmek için araç çubuğundan kalkan simgesini seçin.

Ayrıca, bir günde daha fazla ders tamamlayarak ders başına kazanılan ekstra deneyim gibi avantajların kilidini açabilirsiniz. Ayrıca, Duolingo’da yapılan yeni bir güncelleme, ayda çok fazla deneyim kazanarak yendiğiniz ve daha fazla ders tamamlamayı gerektirebilecek aylık zorluklar içeriyor.

Aylık bir meydan okumada ilerlemenizi izlemek için ekranın sağındaki üstteki düğmeye dokunun. Düğme her ay farklı görünür, çünkü her ayın tamamlanması için kazandığınız yeni bir rozet vardır. Meydan okuma menüsünden, meydan okumayı tamamlamak için kazandığınız rozeti önizleyebilir ve zaten kazandığınız rozetleri görebilirsiniz.

Belirli dil öğrenme hedeflerini geçmek için kilidini açabileceğiniz çeşitli başarılar vardır. Çizgi kilometre taşlarına ulaştığınızda Duolingo, sosyal medya ağlarınıza ne kadar ilerlediğinizi bildirmek için paylaşılabilir afişler yapar. Başarılarınızı görüntülemek için ekranın altındaki araç çubuğundaki yüz simgesine tıklayın ve en alta kaydırın.

Duolingo istatistikleri ve arkadaşları.

Duolingo ödülleri bir kullanıcının profilinde görüntülenir.

İlgili: Duolingo Derslerinizden En iyi şekilde çıkmanın yolları

Duolingo’da Arkadaş Edinme

Profil menüsü aynı zamanda sosyal özelliklerinizi yönettiğiniz yerdir. Duolingo’da arkadaşlarınız yoksa şimdiye kadar gördüğümüz tüm özelliklere erişilebilir, ancak arkadaşlarınızla her şey daha eğlencelidir.

Duolingo profilinize arkadaş ekleme seçenekleri.

Duolingo'nun bir arkadaşının istetistiği.

Kişilerinizi veya bir Facebook hesabınızı bağlayarak arkadaş ekleyebilir veya uygulamaya henüz sahip olmayan arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Bazı arkadaşlar edindikten sonra, onların ilerlemesini de görebilirsiniz. Başarı ve diğer metriklerini görüntülemek için arkadaşlarınızın profil resimlerine dokunun.

Duolingo’da yeni arkadaşlar da edinebilirsiniz. Lig lideri kurulundan biriyle bağlantı kurmak istiyorsanız, profil resmini seçin ve büyük mavi TAKİP ETMEK düğme. O zaman seni takip etmeyi seçebilirler. Bu aynı zamanda saldırgan bir kullanıcı adına sahip olması durumunda bir kullanıcıyı bildirme işlemidir, ancak Duolingo topluluğu oldukça olumludur.

Baykuş’un Mutlu Kalmasını Sağlamak

Duolingo, her gün sadece birkaç dakika gerektiren keyifli bir dil öğrenme uygulamasıdır. Pratikten daha fazlası, uygulama nasıl kullanılacağını bildiğinizde çok eğlenceli olabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan