Telefonunuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarsın: 7 Uyarı İşareti

Telefonunuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarsın: 7 Uyarı İşareti

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlayabilirsiniz? Hoşuna olsun ya da olmasın, çoğumuz telefonlarımızın gözetilmesine alıştık- en azından hükümetler tarafından!

Ancak diğer taraflar akıllı telefonunuza girebilir. Buna bilgisayar korsanları, işvereniniz, eski bir ortak ve hatta basın dahildir. Aramalarınızı dinliyor, mesajları ve e-postaları okuyor ve gönderiyor veya arabiriminizdeki bilgileri değiştiriyor olabilirler. Ama telefonunuzun dinlendiğini nereden biliyorsunuz?

Cep telefonunuzun dinlendiğini şu şekilde anlayabilirsiniz.

1. Pil Sorunları

İOS ve Android popüler olmadan önce, pil sorunları bir telefon musluğunun işaretiydi. Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda sıcak piller endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Muhtemelen aşırı ısık bir bataryaya çok aşinasındır. Hatta bir telefon mağazasını ziyaret etmiş ve sorundan şikayet etmiş olabilirsiniz. Çoğu durumda, akıllı telefonlar için standart olduğu söylenir. Örneğin Apple, genellikle yalnızca cihazınız bu kadar ısınmışsa, kendini kapatıyorsa endişe eder.

Akıllı telefonunuz neden bu kadar ısınıyor? Çok sayıda uygulama kullanmak ve medya tüketmek telefonunuzu daha sıcak hale getirir, ancak bu herhangi bir hasara neden olmak için yeterli olmamalıdır. Çok sayıda video izlemek, örneğin şarkı veya podcast dinlemekten daha fazla pil yüzdesi tüketir. Yani evet, telefonunuz dinlenip dinlenmemiş olmasına bakılmaksızın piliniz bir sorun olabilir.

Bununla birlikte, sıcak bir pil cep telefonu dinlemesinin bir işareti olabilir. Kötü amaçlı yazılımlar arka planda çalışıyor olabilir ve başka birinin dinlemesine izin veriyor olabilir.

Telefonunuz şarj tutmuyorsa şüphelenin.

Telefonunuzu izleyin: Hangi uygulamaları kullandığınızı ve pilinizi nasıl etkilediğini unutmayın. Sürekli olarak pili azalıyorsa, bu kadar sık kullanmamanıza rağmen, bu göz ardı edilemeyecek kadar gariptir. Eski cep telefonlarında şarj ve yeni modeller yoktur, bu nedenle kötü amaçlar aramadan önce diğer olasılıkları ortadan kaldırmanız gerekir.

Telefonunuzun sıcak olmasının diğer nedenlerini not alın. Yakınlarda güneşlendin mi? Art arda çok sayıda uygulama kullanıyor musunuz? Telefon kılıfı ısıyı kilitliyor mu?

Yüksek sıcaklıklar ve düşük güç yine de kötü amaçlı yazılımların göstergesi olabilir. Daha sonra telefonunuzun dinlendiğini gösteren diğer işaretlere dikkat etmeniz gerekir.

2. Artan Mobil Veri Kullanımı

Telefon faturalarınızı yakından takip etmek size çok para kazandırabilir. Ancak casus yazılımları tespit etmenize de yardımcı olabilir.

Sayısız uygulama, özellikle ücretsiz herkese açık Wi-Fi’ye bağlanmazsanız çok miktarda veri kullanır. Çocuklarınızın evden uzaktayken cihazınızı kullanmasına izin verirseniz daha da kötü olur. Yine de, her ay kabaca ne kadar veri kullandığınızı bilmelisiniz.

Bu miktar önemli ölçüde artarsa, bunun tam olarak neden olduğunu daraltman gerekir. Nedenini bulamazsanız, üçüncü bir taraf mesajlarınızı ele geçiriyor olabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar, topladığı bilgileri dış kaynağa göndermek için veri izninizi kullanır. Bu, yalnızca ev Wi-Fi’nize güvenmediği anlamına gelir: nerede olursanız olun veri tüketiyor olacaktır.

3. İstenmeyen Reklamlar ve Uygulamalar

İşletim sisteminize kolayca aşina olabilirsiniz, yani oradaki uygulamaların yarısını unutursunuz. Ancak telefonunuzda tam olarak ne olduğunu bilmeniz şarttır, özellikle de arka planda çalışan uygulamalar. Bunları yüklemediyseniz, kötü amaçlı olabilirler.

Sahte uygulamaları indirmek için telefonunuzun jailbreak yapılması gerekmez: Örneğin iDevices için App Store’da 17 sahte uygulama ortaya çıkarıldı. Bunların başlangıçta Truva atı kötü amaçlı yazılım içerdiğine inanılıyordu, ancak aslında kullanıcılara kötü amaçlı reklamlar sunan reklam yazılımlarıydı.

Adware, daha fazla hileli yazılımın yüklenmesini davet ederek veri toplamak ve bilgisayar korsanlarına bir arka kapı açmak için kullanılabilir. Bu reklamlar, kurbanları yanlışlıkla bile tıklamaya teşvik etmek ve tıklama başına ödeme temelinde gelir elde etmek için müdahaleci olabilir.

Herhangi bir bağlantıya tıklamanın daha fazla kötü amaçlı yazılıma yol açabileceğini unutmayın.

Bu uygulamalar Apple tarafından kaldırıldı, ancak yine de eski sistemlerde gizleniyor olabilir ve resmi kontrollerden geçen kötü amaçlı uygulamaların sağlam bir örneğini sunar. Apple, sadece 2020’de spam olan 60 milyondan fazla uygulama incelemesini kaldırdığını söyledi ve bu iyi bir şey olsa da, sahte yorumların çoğalmasının çok geniş olduğunu belirtmekle ilgili.

Kötü amaçlı yazılımlar çok fazla reklam trafiği oluşturabilir ve böylece veri kullanımını daha da artırabilir.

4. Genel Performans Sorunları

Ne kadar çok veri kullanılırsa, cihazınız o kadar yavaş olur. Kötü amaçlı yazılım, akıllı telefonunuza kök erişimi elde edebilir veya etkinlikleriniz üzerinde tam hakimiyet için sahte bir sistem güncellemesi indirmeniz için sizi kandırabilir. Kurban hakkındaki bilgiler daha sonra bilgisayar korsanlarının harici sunucularına aktarılabilir.

Cihazınıza iletilen ve cihazınızdan iletilen tüm bu bilgileri düşünün. Bu, cihazınızı yavaşlatır ve telefonunuzun eskidiğini düşünebilirsiniz. Ancak, bir siber suçlunun telefonunuzu hatalamak için kullandığı yöntem ne olursa olsun performans gecikmesine maruz kalacaksınız.

Tabii ki, gerçek uygulamalar güç alacaktır, ancak cihazınızın reaksiyon süresini belirgin bir şekilde etkilememelidir.

Hangi uygulamaların en çok RAM kullandığını kontrol edebilirsiniz. İOS’ta devam etmeniz yeterlidir Genel > iPhone Depolama > Ayarlar. Android’de, Ayarlar > Uygulamalar ve üzerinden kaydırarak Koşarak. Muhtemelen görürsün. Fotoğraf ve Müzik listenin en üstüne yakın. Buradan, uygulama kullanımınızı düzgün bir şekilde değerlendirebilir ve doğru olmayan herhangi bir şeyi kontrol edebilirsiniz.

5. Garip Mesajlar Telefon Dinleme gösterebilir

android akıllı telefonda kod

Telefonunuzun dinlendiğini veya gözetlendiğini nasıl anlarsınız? İşaretleri görmezden geliyor olabilirsin! Spam, sıkıntı veya yanlış numara olarak aktarabileceğiniz şey, bir şeylerin yanlış olduğu konusunda bir uyarı olabilir.

Şüpheli SMS, görünüşte rastgele basamak, karakter ve sembol serisi içerebilir, bu da sizi hemen garip ama belki de özellikle kötü niyetli olarak vurmaz.

Şüpheli mesajları göz ardı etmeyin.

Bunun en olası nedeni, siber suçlular tarafından kullanılan casus yazılımlardaki bir hatadır. Düzgün yüklenmemişse, gelen kutunuzda aksi takdirde fark edilmeden gidecek kodlanmış iletiler görünür. Bu rastgele veri kümeleri, sahte uygulamayı kurcalamak için bir bilgisayar korsanının sunucularından gönderilen talimatlardır. Alternatif olarak, yaratıcısıyla iletişim kurmaya çalışan uygulama olabilir.

Aynı şekilde, herhangi bir aileniz veya arkadaşlarınız onlara tuhaf metinler veya e-postalar gönderdiğinizi söylüyorsa, telefonunuz tehlikeye atılabilir. Bu, virüslü telefonunuzun sevdiklerinizin cihazlarına kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalıştığı anlamına gelebilir.

Tanımadığınız herhangi bir aktiviteye dikkat edin. Mesajlaşma zincirlerine, sosyal medya profillerine bakın ve gönderilen klasörünüzü ve çıkış kutunuzu kontrol edin. Bir şey gönderdiğini hatırlamıyorsan, şüphelen.

6. Web Siteleri Farklı Görünüyor

Tetikte olmak seni kazıklanmaktan kurtarabilir.

Hepimizin aşina olduğu bir aldatmaca ama kimse yanılmaz değil. Hepimiz tavsiyeleri unutur ve hata yaparız. Bu hata bir metin veya e-postadaki bir URL’ye tıklıyorsa, size büyük paralara mal olabilir.

Bir mesaj aracılığıyla sahte bir bağlantıya yönlendirilmenize bile gerek yok. Telefonunuzda kötü amaçlı bir uygulama varsa, sık sık bulunduğunuz web sitelerinin görünümünü değiştirebilir.

Kötü amaçlı yazılım, ziyaret etmeye çalıştığınız siteyle aranızda iletişimi kesen bir proxy görevi görür. Size yanlış bir sayfa sunuyor veya yazdığınız her şeyi takip ediyor olabilir. Ve hayır, Özel Tarama’da olman önemli değil.

Çevrimiçi bankacılık kullanıyorsanız veya gerçekten kişisel bilgi gerektiren herhangi bir şey kullanıyorsanız, bu gerçekten bir sorun haline gelir. Bu bir parola, finansal ayrıntılar veya Dark Web’deki önemli bir para birimi olan Kişisel Olarak Tanımlanabilir Bilgiler (PII) olabilir.

Herhangi bir fark fark uzamayabilirsiniz. Pikselli logolar gibi yalnızca küçük değişiklikler olabilir. Ve garip bir şey görürseniz, sadece yeni bir arayüzle deneyler yapmak web sitesi olabilir. Mobil sürümü bir PC’de görüntülenen sürümle karşılaştırın, duyarlı temaların biraz farklı görüneceğini göz önünde bulundurarak.

7. *#21# gibi Android Yönlendirme Kodlarını Kullanın

Akıllı Telefonun Yanında Android Figürü

Bu yalnızca Android çalıştıran telefonlarda çalışır, ancak verilerinizden herhangi birinin üçüncü bir tarafa iletilip iletilmediğini öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumak için gizli USSD kodlarını kullanabilirsiniz.

Tuş takımı arabiriminize gidin ve her ikisinden birini yazın *#21*, *#67#veya *#62# ardından arama simgesine dokunun. Biri işe yaramazsa, diğerini dene. Farklı cihazlar için geçerlidirler, ancak üçü de aynı işleve sahiptir: sizi Arama İletme’yi ayrıntılı olarak anlatan bir ekrana yönlendiriyorlar.

Sesli aramalar, Veri, SMS, Paket, PAD ve daha fazlasını listeler. İdeal olarak, her biri daha sonra “İletilmedi” demelidir. Bunun yerine “İletildi” diyen varsa, akıllı telefonunuz muhtemelen saldırıya uğramıştır.

Peki ne yapabilirsin? Sadece yazın ##002# tuş ekranınıza basın ve arama simgesine yeniden basın. Ekranınızda artık “Silme başarılı oldu” okuması gerekir, yani siber saldırıyı kestiniz. Dokunarak bu ekrandan uzaklaşabilirsiniz TAMAM.

Yine de meselenin sonu bu değil: cihazınız dinlenmişse, saldırılara karşı hassas olduğu açıktır, bu nedenle bir antivirüs uygulaması indirmek de dahil olmak üzere Android güvenliğini artırmanın yollarına göz atın.

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlayabilirsiniz?

“Telefonum dinleniyor mu?” Muhtemelen hayır. Aşırı paranoyak olma: Çoğumuz bir telefon dinlemesine kurban olmayacağız. Bununla birlikte, bazı temel güvenlik önlemlerini fırçalayarak değer.

Yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirerek enfeksiyon riskini azaltın; Apple ve Google ekran uygulamaları ve oyunları kitleler tarafından kullanılabilir hale gelmelerine izin vermeden önce ve bazen berbat olsalar da, bu nadirdir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan