Stalkerware’i Telefonunuzdan Çıkarmanın En Kolay 3 Yolu

Stalkerware’i Telefonunuzdan Çıkarmanın En Kolay 3 Yolu

Stalkerware akıllı telefon kullanıcıları için çok gerçek bir sorundur ve suçluların telefonunuza yüklemesi ve nerede olduğunuza ve özel verilerinize erişmesi çok kolay olabilir. Peki, telefonunuzdaki takipçi yazılımlarıyla uğraşıyorsanız, onu tam olarak nasıl kaldırabilirsiniz?

Telefonunuzda Stalkerware Olup Olmadığını Nasıl Anlarsın?

Telefonunuzda takipçi yazılımı varsa fark edebileceğiniz, pili hızla tüketen, aşırı ısınır, konum ayarlarınızda bir değişiklik ve olağandışı bildirimler de dahil olmak üzere bir dizi şey vardır. Ancak telefonunuzda takipçi yazılımı olduğunu nasıl belirlerseniz belirleyin, kimsenin hakkınızdaki önemli bilgilere erişmeye devam edemesin diye mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız çok önemlidir.

Bir iPhone kullanıcısıysanız, telefonunuz olağandışı davranıyorsa stalkerware ile uğraşmama ihtimaliniz yüksektir. İOS cihazlarına takipçi yazılımı yüklemek imkansız olmasa da, Android’de olduğundan önemli ölçüde daha zordur. Jailbroken iPhone’ların takipçi yazılımını yüklemek de çok daha kolaydır, bu nedenle üzerinde takipçi yazılımı olduğundan şüpheleniyorsanız iPhone’unuzun jailbreak yapılıp yapılmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Telefonunuzdan takipçi yazılımını kaldırmanın üç ana yolu vardır, ancak başlamadan önce sizin için doğru seçeneği seçmeniz gerekir. Peki, bunlar ne?

1. Cihazınızın Fabrika Ayarlarına Sıfırlanmasını Gerçekleştirin

Telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmakta tereddüt etseniz de, telefonunuzdaki takipçi yazılımını tamamen silebilir ve normale döndürebilir. Tabii ki, bunu yaparsanız, önce telefonunuzdaki tüm önemli verileri yedeklemeniz önemlidir: videolarınız, kişileriniz, fotoğraflarınız vb. Bunu telefonunuzun varsayılan bulut hizmetini kullanarak yapabilir veya verilerinizi yedeklemek için Google Drive gibi bir şey kullanabilirsiniz.

Bununla ilgili tek sorun, potansiyel olarak takipçi yazılımını da yedeklemektir. Yapabilirseniz, takipçi yazılımını izole etmeyi deneyin (örneğin casus uygulamalar söz konusu olduğunda) ve yalnızca temel bilgileri, yani fotoğrafları ve kişileri yedekleyin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama başlatmak, varsayılan olmayan tüm uygulamaları kaldırır, bu nedenle herhangi bir takipçi yazılımını kaldırır.

İlgili: iPhone’uma Pegasus Casus Yazılımı Bulaştı mı?

Ayarlarınız aracılığıyla telefonunuzun fabrika ayarlarına sıfırlanmasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu çok basit bir işlemdir, ancak kullandığınız akıllı telefona bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Ancak, hızlı bir internet araması telefonunuzu tam olarak nasıl sıfırlayacağınızı gösterecektir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, akıllı telefonunuzdaki her şeyi kaldırır, bu nedenle önce temel ihtiyaçlarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, jailbreak’i de geçersiz kılabilir, bu nedenle bir iPhone’da fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştiriyorsanız daha fazla takipçi yazılımının varlığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

2. İşletim Sisteminizi Güncelleyin

logoyu güncelleştir

Bazı takipçi yazılımları yalnızca eski işletim sistemi sürümleri için tasarlanmıştır, bu nedenle işletim sisteminizi güncellemek cihazınızda yüklü olan takipçi yazılımını devre dışı bırakabilir. Ancak bu garantili bir kaldırma yöntemi değildir ve takipçi yazılımı bir işletim sistemi güncellemesinde bile çalışmaya devam edebilir.

Cihazınızın işletim sistemi güncellemesi her zaman sona ermeyecektir, ancak cihaz ayarlarınızda olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bir güncelleme varsa, bu, telefonunuzdaki herhangi bir takipçi yazılımını devre dışı bırakmanıza yardımcı olabilir.

3. Casus Yazılım Algılama Kaldırma Uygulaması Kullanma

bilgisayar kodunun önündeki kilit simgesi

Stalkerware bir casus yazılım türü olduğundan, telefonunuzda ondan kurtulmak için casus yazılım algılama ve kaldırma uygulamalarını kullanabilirsiniz. Casus yazılımdan koruma uygulamaları, cihazınızdaki kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımlarını veya takipçi yazılımlarını ve diğer güvenlik tehditlerini algılayarak çalışır. Ayrıca, casus yazılımdan koruma uygulamanız etkinken birisi yüklemeye çalışırsa cihazınıza herhangi bir takipçi yazılımının yüklenmesini engelleyebilirler.

İlgili: iSpy: Telefonunuzdaki Stalkerware Nasıl Tespit Edİler?

Bu casus yazılımdan koruma uygulamalarının çoğu, telefonunuzda bulunan her türlü takipçi yazılımını da başarıyla kaldırabilir, bu da manuel olarak bulmak ve kendiniz kaldırmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Şu anda Norton, McAfee, Bitdefender ve Avira dahil olmak üzere bir dizi harika casus yazılımdan koruma uygulaması var. Ancak, bu uygulamaların çoğunun bir fiyatı vardır, bu nedenle kaydolmadan önce paranız için hangisinin size en fazla patlama verdiğini belirlemek en iyisidir.

Stalkerware’i Mümkün Olduğunca Çabuk Kaldırın

Birisi cihazınıza stalkerware yüklediğinde, telefon görüşmeleri yapmaktan mesaj göndermeye, sosyal medyada gezinmeye ve fotoğraf çekmeye kadar yaptığınız her şeyi görebilir. Hızlı virüs taraması gibi en küçük işlev bile stalkerware kullanılarak algılanabilir, bu nedenle cihazınızda olduğunu bildiğiniz anda kaldırmak için çaba göstermeniz çok önemlidir.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak, telefonunuzdaki herhangi bir takipçi yazılımını başarıyla kaldırabilmeli ve gizliliğinizi yeniden kazanabilmelisiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan