OnePlus Neden Telefonları İçin OxygenOS’a Bağlı Kalıyor?

OnePlus Neden Telefonları İçin OxygenOS’a Bağlı Kalıyor?

OnePlus, şirketin hayran kitlesinden gelen bir tepkiden sonra telefonlarının popüler OxygenOS yazılımını çalıştırmaya devam edeceğini açıkladı.

Geçen yıl Oppo ile birleşmesinin bir parçası olarak OnePlus, kod tabanını birleştireceğini ve her iki şirketin cihazlarında çalışacak yeni bir birleşik işletim sistemi üzerinde çalışacağını açıkladı. Hareket, özellikle OxygenOS’un güçlü bir hayran kitlesine sahip olması ve OnePlus cihazlarının önemli güçlerinden biri olarak kabul edilmesi nedeniyle çok fazla eleştiriyle karşılandı.

Şaşırtıcı bir hamleyle OnePlus, MWC 2022’de küresel olarak cihazlarının OxygenOS’u çalıştırmaya devam edeceğini açıkladı. İşte bu yüzden şirket birleşik bir işletim sistemi üzerinde çalışmak yerine muhtemelen kendi derisine yapışıyor.

OnePlus ve Oppo Neden Birleşik bir işletim sistemi istedi?

OnePlus ve Oppo aynı ana şirket olan BBK’ya aittir. Ek olarak, her iki şirketin cihazları çok benzer, sadece bazı tasarım ve küçük donanım değişiklikleri ile.

Akıllı telefon pazarının pekişmesiyle, iki farklı görünümü korumak için para harcamak yerine her iki markayı birleştirmek ve aynı birleşik işletim sistemini çalıştırmak finansal açıdan mantıklıydı.

Bu hamle, paradan tasarruf etmenin yanı sıra OnePlus ve Oppo cihazları için daha hızlı güncelleme zaman çizelgeleri de vaat etti.

OxygenOS çalıştıran OnePlus 9 Pro

OxygenOS ve ColorOS Farklı Kitleleri Hedefliyor

OnePlus’ın OxygenOS cildi ColorOS’a tamamen farklı bir kitleye hitap ediyor. İlki, batı kitlesine yönelik bazı ek düzenlemeler ve geliştirmelerle stok Android benzeri bir deneyim sunuyor. Öte yandan, ColorOS tamamen farklı bir kullanıcı arabirimine ve Asyalı ve Çinli akıllı telefon kullanıcılarının zevkine daha uygun daha birçok özelliğe sahiptir.

OnePlus kullanıcıları da cilt hakkında çok daha fazla ses çıkarıyor ve ColorOS kullanıcılarının aksine hızlı ve düzenli yazılım sürümleri bekliyor.

Ancak, OnePlus-Oppo birleşmesinin Haziran 2021’de duyurulmasından bu yana, ilki güncellemeleri yayınlamada daha da yavaşlaştı. Daha da kötüsü, piyasaya sürmeyi başardığı güncellemeler genellikle normalden daha yoğundu ve şirketi zaman zaman onları aşağı çekmeye zorladı.

İlgili: Android Telefonunuzu Güncelleme

OnePlus, Ters TepmeNin Ardından Hareketi Iptal Etti

Olayların şaşırtıcı bir dönüşünde, OnePlus MWC 2022 sırasında OxygenOS ve ColorOS’un bağımsız markalar olarak kalacağını ve birleşik bir işletim sistemi planlarının etkili bir şekilde düşürüleceğini açıkladı. OnePlus’ın ilk duyurusunun ardından aldığı eleştiriler göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil.

Şirket, OnePlus forumlarındaki açıklamasında bunu “yeni kursun Topluluğumuzdan gelen geri bildirimlere uygun olarak alındığını- OxygenOS ve ColorOS kullanıcılarının her işletim sisteminin kendi farklı özellikleriyle birbirlerinden ayrı kalmasını istediklerini anlıyoruz” diyerek bile kabul ediyor.

ColorOS 12 Ayarları menüsü

Kaplamalar Hala Birleşik Bir Kod Tabanını Paylaşacak

Burada dikkat etmesi gereken şey, her iki kaplamanın da aynı kod tabanını paylaşmaya devam edecek olmasıdır. Bu, OxygenOS’un ColorOS ve Android’in üzerinde bir cilt olarak çalışacağı anlamına gelir. İlk olarak OnePlus Nord 2’de görüldüğü gibi ColorOS kamera uygulamasına erişen kullanıcılar da dahil olmak üzere bunun birkaç avantajı vardır.

Ayrıca, oynamak için çok daha fazla özelleştirme seçeneği olabilir.

Teorik olarak, paylaşılan kod tabanı aynı zamanda hem OnePlus hem de Oppo cihazları için daha az hata ve daha hızlı güncelleme anlamına gelir, ancak bu sadece zamanın söyleyeceği bir şeydir.

Doğru Yönde Bir Adım

OnePlus için bu, birleşik bir işletim sistemine geçme hamlesi şirketin çekirdek kullanıcılarını ve fanboylarını kızdırdığı için doğru yönde atılmış bir adımdır. OxygenOS aynı zamanda cihazlarının temel güçlerinden biridir ve bundan vazgeçmek çok az mantıklıydı.

Şimdi görülecek olan şey, birleşik kod tabanının OnePlus’ın işletim sistemi güncellemelerini cihazlarına hızlı bir şekilde kullanıma sunarken yardımcı olup olmadığıdır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan