Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bluetooth teknolojisi son birkaç yılda çok yol kat etti. Daha önce, zaten eşleştirilmiş cihazlarla bile bir bağlantı kurmak 10-15 saniye sürerdi. Ancak, yeni teknolojiler kullanıma açıldıkça işler değişmeye başladı. Apple’ın AirPods’ları önemli bir adımdı, çünkü birçok insan ne kadar hızlı bir bağlantı kurduklarına şaşırdı.

Google’ın eşdeğeri olan Hızlı Eşleştirme Hizmeti Ekim 2017’de duyuruldu ve büyük popüler oldu. Şirket, Qualcomm ve BES Technic gibi büyük Bluetooth SoC üreticileriyle olan ortaklıklarından yararlanarak o zamandan beri farklı cihazlar için destek eklemeye devam etti.

Google Fast Pair Nedir?

Google Hızlı Eşleştirme Hizmeti (GFPS) veya Hızlı Eşleştirme, telefonunuzun pil ömrünün büyük parçalarını yemeden yakındaki Bluetooth cihazlarını hızlı bir şekilde tespit etmek ve bağlanmak için desteklenen cihazlarda Bluetooth Düşük Enerji kullanan Google’ın tescilli bir teknolojisidir.

Yakındaki cihazları hızlı bir şekilde keşfetmek için telefonunuzun konumunu kullanır ve hatta bağlandığınız ürünlerin bir resmini gösterebilir. Çalışması için, elbette, bağlandığınız aksesuar da Hızlı Çift özellikli olmalıdır.

Hızlı Eşleştirme, Android’de bir Bluetooth cihazını eşleştirmenin çok daha kolay bir yoludur.

Hızlı Çift Nasıl Çalışır?

Hızlı Eşleştirme’yi destekleyen bir aksesuarınız varsa eşleştirme moduna almanız yeterlidir. Android telefonunuz, bağlanmak üzere olduğunuz aksesuarın görüntüsünü otomatik olarak gösterir.

xm4-fast-pair

Bir kez bastığınızda Bağlamak, eşleştirmenin başarılı olduğuna dair bir onay alırsınız. Bazı durumlarda, Android, cihaz için bir yardımcı uygulama olup olmadığını da size bildirir. Örneğin, kulaklıkları Sony’nin WH-1000XM4’ü gibi eşleştirirseniz, sizi Play Store’un Sony’nin Companion Uygulaması listesine yönlendirir.

İlgili: Android Cihazınızdaki Bluetooth Codec Bileşeni Nasıl Değiştirilir (ve Neden Değiştirmelisiniz)

Google ayrıca bağlı aksesuarlarınızla ilgili bilgileri depolar ve Google Hesabınızla ilişkilendirir, böylece kullandığınız diğer tüm Android telefonlara otomatik olarak bağlanır. Bu, özellikle telefon değiştirirken kullanıcılar için kullanışlıdır; tüm cihazlarınızı tekrar eşleştirmeniz gerekmeyecek.

Google Hesabınızda oturum açmanız yeterlidir ve Google kayıtlı tüm bağlantılarınızı yeni cihazınıza aktarır.

Google Fast Pair’i Hangi Aksesuarlar Destekliyor?

Giderek artan sayıda popüler kablosuz kulaklık veya kulaklık artık Google Fast Pair’i destekliyor:

Google’ın Pixel Buds serisi

  • Samsung Galaxy Buds (tüm varyantlar)

  • Microsoft Surface kulaklıklar

  • Sony’nin WF-1000XM4 ve WH-1000XM4

  • Bose QuietComfort 35 II kulaklık

  • Fitbit izleyiciler

Google ayrıca JBL, OnePlus, Libratone, Harman Kardon, Bang & Olufsen ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer üreticilerle birlikte çalışarak Fast Pair’i diğer cihazlarda kullanıma sürmektedir. Google, Fast Pair uyumlu yonga setlerinin tam listesini tutar. Chromebook’lar için destek hala kullanılamıyor.

Diğer Hızlı Eşleştirme Özellikleri

Eşleştirme işlemini basitleştirmenin yanı sıra, Google Fast Pair ek yönetim seçenekleri de sunar. Bağlandıktan sonra, kulaklıklarınız veya kulaklıklarınız için pil seviyelerini görebilirsiniz (her biri için ayrı göstergeler).

Her biri için ses düzeyleri belirleyerek ve hatta onlara özel adlar vererek kulaklıklarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Cihaz Aygıtımı Bul’u destekliyorsa bunu da etkinleştirebilirsiniz. Bu şekilde, kulaklıklarınızdan birini hala telefonunuza bağlıyken kaybetmeniz durumunda, onları çaldırabilirsiniz. Google Hızlı Eşleştirme, cihazın bilinen son konumunu yakınlaştırmanıza da olanak tanır.

Bluetooth Bağlantısı Gelişmeye Devam Ediyor

Bluetooth Low Energy 2011 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri neredeyse tüm cep telefonları ve diğer cihazlar artık bu teknolojiye sahip. Hızlı Eşleştirme ile hangi cihazlara bağlı olduğunuzu görmek ve bunları doğrudan telefonunuzdan yönetmek daha da kolaydır.

Her şeyden önce, pilinizin hızla tükenmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. BLE, AES-128 şifrelemesini kullandığından, iletilen tüm veriler yoğun bir şekilde şifrelendiğinden güvenlik sorunları hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan