Hayatın Her Alanında Sürdürülebilirliği Artıran En İyi 8 Uygulama

Hayatın Her Alanında Sürdürülebilirliği Artıran En İyi 8 Uygulama

Ağaç dikerek, alternatif ulaşım modlarını kullanarak karbon ayak izinizi azaltarak çevreye yardımcı olan birkaç uygulama vardır. Ama çevreye yardım etmek için bisiklete binip ağaç dikmekten daha fazlasını yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Daha sürdürülebilir yaşamak ya hep ya hiç marifeti olmak zorunda değil. Tüm plastikleri bırakmak, herhangi bir yiyeceği israf etmemek için yemin etmek ve diyetinizi tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz. Çevreye karşı nazik olmanın birçok küçük yolu vardır ve tüm bu benzersiz uygulamalar sürdürülebilirlik yolculuğunuz boyunca size yardımcı olacaktır!

1. Buzdolabımı Boşaltın

Kullanmadan önce her zaman boşa harcanacak yiyecekleriniz varsa, Buzdolabımı Boşalt sizin için mükemmel bir uygulamadır. Hepimizin yoğun hayatları var ve bazen çok geç olana kadar buzdolabında ne olduğunu unutuyorsun. Buzdolabımı Boşalt, buzdolabınızı açmak zorunda kalmadan tam olarak ne olduğunu ve ne kadar süredir orada olduğunu bilmenize yardımcı olur.

İlgili: Bitki Bazlı Yaşam Tarzı için Ücretsiz Vegan Uygulamaları

Uygulama buzdolabınızı otomatik olarak sebzelere, meyvelere, süt ürünlerine ve diğer bölümlere ayırır. Ardından, kilerinizde ve dondurucunuzda ne olduğunu takip etmek için bir sekme de vardır. İş yerinde veya marketteyken bunu takip etmek, yemek planlamak ve yiyecek israfını ortadan kaldırmak için çok faydalıdır.

İndirmek: Android | için Buzdolabımı Boşaltın iOS (Ücretsiz)

2. Kirli Düşünün

Daha sürdürülebilir etmenin benzersiz bir yolu, sürdürülebilir içerik ve ambalajlara daha fazla çaba sarf eden ve odaklanan markaları desteklemektir. Think Dirty, ideallerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir tane bulmak için çok sayıda güzellik markasına ve ürününe göz atmanızı sağlar.

Think Dirty uygulamasındaki her ürün incelenebilir ve ürüne bağlı sertifika sahiplerinin yanı sıra bileşenlerin (ve ne kadar “temiz” olduklarının) açık bir listesine sahiptir. Elinizde bir ürünle mağazadaysanız, barkodu tarayarak uygulamaya giriş yapılıp olmadığını görebilir ve tüm ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

İndirmek: Android | için Kirli Düşünün iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

BMI veya vücut kitle indeksi terimini duymuşsunuza eminim, ama PMI’ı hiç duydunuz mu? My Little Plastic Footprint uygulaması size bir PMI veya plastik kitle indeksi puanı verir ve bunu ülkenizin ortalama PMI puanıyla karşılaştırır. Tahmin edebileceğiniz gibi, puanınız şu anda kullandığınız plastik miktarına göre belirlenir.

İlgili: Vegan Tarifler için En İyi YouTube Kanalları

Uygulama size plastik tüketiminizi azaltmanın farklı yollarını gösterir. Plastik diyetiniz altı ana kategoriye ayrılmıştır: banyo, mutfak, eğlence, hareket halinde, bahçe ve ev. Bir kategori seçildiğinde, plastik içermeyen bir seçenekle değiştirebileceğiniz tüm ürünler görüntülenir.

Plastik “diyetinize” istediğiniz kadar plastiksiz takas ekleyebilir ve bunları kendi hızınızda tamamlamak için çalışabilirsiniz. Ardından, bilginizi test eden ve plastiğin birçok üründe gizlice girebileceği tüm benzersiz yolları öğreten şık sınavlar da vardır.

İndirmek: Android | için Küçük Plastik Ayak İzim iOS (Ücretsiz)

4. Paperkarma

Çöpe atmadan önce iki kere düşünmediğin ne kadar gereksiz posta alıyorsun? kredi kartı teklifleri, kuponlar veya hantal market reklamları olsun, hepimiz hiç kaydolmadığımız ve istemediğimiz postalar alırız. Tahmin edebileceğiniz gibi, çok fazla kağıt harcanmış. Paperkarma’nın yardım etmeye çalıştığı yer.

Paperkarma’yı bir posta parçasını taramak, geldiği şirketi kaydetmek ve umarım gelecekte bu postanın size gönderilmesini durdurmak için kullanabilirsiniz. Uygulama, dört isteği ücretsiz olarak göndermenizi sağlar; bundan daha fazlasını istiyorsanız, premium bir plana abone olmalısınız. Her istekten sonra, bu gönderenden posta almayı durdurmanız yaklaşık altı ila on iki hafta sürebilir.

İndirmek: Android | için Paperkarma iOS (Ücretsiz, premium abonelik mevcuttur)

5. Ailuna

Tamamlamacıların Ailuna uygulamasından daha sürdürülebilir olmasının daha iyi bir yolu yoktur. Bu uygulama, ısınızı kısmak, ışıkları kapatmak, daha az et yemek, yeni bir şey satın almamak ve daha fazlası gibi sürdürülebilirlik cesaretleriyle doludur.

İlgili: Eko-Akıllı Telefonlar: Sürdürülebilir Telefonlar ve Yeşil Kimlik Bilgileri

Peki ya en iyi kısmı? Bunu tek başına yapmayacaksın. Şu anda üzerinde çalışan kaç kişi olduğunu görebilir ve her cesaret için topluluk sekmesinde zorluklarla konuşabilirsiniz. Daha sonra, bir meydan okuma açtığınızda, cesareti gösteren veya hala bir çalışma aşamasında olan insanların sayısına dayanarak dünya üzerindeki etkisini de görebilirsiniz.

İndirmek: Android | için Ailuna iOS (Ücretsiz)

6. Olio

Gıda israfını azaltmaya yardımcı olmak için Olio uygulamasını kullanmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk olarak, ana sayfada listelenen ve başlıklara göre sıralanabileceğiniz bir ton ürün vardır : Ücretsiz, Ödünç Al, Yapılmış veya Aranıyor. Ürünleri listeleyebilir veya listelenen ürünleri başkalarından alabilirsiniz.

Buzdolabınızda kullanma şansınız olmadan önce kötüye gidecek bir şey varsa, ücretsiz olarak listeleyebilirsiniz ve onu kullanabilecek biri onu almaya gelecektir. Bu, topluluğunuza yardımcı olur ve aynı zamanda gıda israfını azaltmaya yardımcı olur.

Olio uygulamasının daha sürdürülebilir bir yaşam için çalışmanıza yardımcı olan hedefleri de vardır. Bunlardan bazıları kendi yulaf sütünüzü yapmak, bambu diş fırçasına geçmek, iklimsel bir diyet denemek ve daha fazlasını içerir. Hedefleri tamamladığınızda, yaptığınız tüm iyilikleri hatırlatmak dışında sizin için gerçekten hiçbir şey yapmayan karma puanlar kazanırsınız.

İndirmek: Android | için Olio iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

7. İyi Ki Varsınız

Good On You uygulaması, hangilerinin etik ve sürdürülebilir olduğunu öğrenmek için modadaki en büyük markaları sıralamanıza yardımcı olur. Ana ekranda, etik moda seçimleri hakkında bir ton blog gönderisi okuyabilir ve moda endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ardından, sürdürülebilirlik açısından nasıl sıra olduklarını görmek için uygulamada bulunan markaların sicelelerini arayabilirsiniz.

İlgili: Bu Uygulamalarla Karbon Ayak İzinizi Azaltın ve İklim Değişikliğiyle Savaşın

Good On You, markaları nasıl sıraladığını açıklar, bu da araştırmanızı yaparken veya ne zaman arayabileceğinizi bilmenize yardımcı olur. Popüler olan ancak çevre için çok iyi olmayan bir markaya tıklarsanız, aynı şekilde harika ve yüksek sürdürülebilirlik sıralamasına sahip diğer markalar için öneriler görürsünüz.

İndirmek: Android | İçin İyi iOS (Ücretsiz)

8. ThredUp

Çevreye yardımcı etmenin bir başka yolu da yeni kıyafetler satın almamaktır. Ucuza modaya uygun kıyafetler bulmak için her zaman yerel ikinci el mağazanıza göz atabilir veya ThredUp’ı indirebilirsiniz.

Uygulama, kıyafetleri kolayca sıralamanıza olanak tanır, böylece kanepenizden ayrılmak zorunda kalmadan tam olarak ne aradığınızı bulabilirsiniz. Öğenin nereden geleceğini görebilir ve hatta bazen toplam fiyatınızı daha da düşürmek için kuponlar kullanabilirsiniz.

Kullanılmış kıyafetler satın almak ilk başta garip görünebilir, ancak kıyafetler genellikle hala uç şeklindedir. Ayrıca, şu anda pek fazla kişinin giymeyeceği benzersiz bir öğeyi puanlıyorsun.

İndirmek: Android | için ThredUp iOS (Ücretsiz)

Bir Değişiklik Fark Yaratır

Daha sürdürülebilir yaşamak muazzam bir görev gibi geliyor, ama olmak zorunda değil. Pazartesi günü etsiz olarak katılmak veya yeniden kullanılabilir bir metal su şişesi satın almak gibi küçük bir değişiklik yapmak bile çevreye yardımcı olabilir.

Ve neyse ki, internetin her zaman parmaklarımızın ucunda olduğu modern bir dünyada yaşıyoruz. Elbette uygulamalar aracılığıyla, aynı zamanda özel YouTube kanalları ve blogları aracılığıyla çevre ve sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Biraz uzun bir yol kat ettiğini unutma.

Yorum Yap
0 Yorum yapan