Hangisi Senin İçin Doğru?

Hangisi Senin İçin Doğru?

Bir Android tablet satın almayı mı düşünüyorsunuz? Samsung Galaxy Tab S8 ve S7 FE, fiyatları nedeniyle göz önünde bulundurmanız gereken en iyi seçeneklerden bazılarıdır. Tab S7 FE 2021’in ortalarında piyasaya çıktı, ancak S8 bir 2022 cihazı.

İşte Samsung Galaxy Tab S8 ve S7 FE arasında başa baş bir karşılaştırma. Çeşitli temel özelliklere dalıyoruz ve son olarak, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Hadi dalalım.

1. Tasarım

Tasarım cephesinde ise Tab S8 ve S7 FE benzer görünüyor. İlk olarak, her ikisinin de nispeten küçük çerçeveleri vardır, ancak çok ince değildirler. Bu, tableti tutmak için kullanışlıdır, çünkü çıplak ellerinizde bu kadar büyük bir ekran cihazıyla uğraşırken özellikle yaygın olan yanlışlıkla dokunmaları önlemeye yardımcı olur.

Her ikisinin de düz ekranları ve yanları kareli kenarları vardır. Hoparlörler bir şarj portun yanına alta monte edilir. S8 ayrıca üstte toplam dört hoparlöre sahip ek hoparlörler içerir.

Bir parmak izi okuyucu S8 tarafında yaşar, ancak S7 FE bir tane içermez (bunun yerine yüz kilidi açılır). Ancak S7 FE’ye benzer şekilde, S8 üstte bir güç düğmesi ve hacim rock’çıları içerir.

S8 Grafit, Gümüş veya Pembe Altın renklerinde bulunurken, S7 FE mistik siyah, mistik gümüş, mistik yeşil veya mistik pembe olmak üzere dört renktedir.

2. Ekran

S8, 120Hz’de ferahlatıcı 11 inç LCD panele sahiptir. Ekran 1600×2560 piksel çözünürlüğe ve daha uzun 16:10 en boy oranına sahip.

Biraz daha büyük bir ekran istiyorsanız, S7 FE aynı çözünürlük ve en boy oranına sahip 12,4 inç LCD panel içerdiğinden seçiminizdir. Ancak, S7 FE, S8’de bulunan 120Hz’i bırakın 90Hz yenileme hızını bile desteklemiyor.

Ayrıca, S8’in Corning Gorilla Glass 5 koruması, S7 FE’ye üstünlük sağlar. Ve beklendiği gibi, ikisi S Pen desteğine sahipler ve kutudan bir taneyle gönderiyorlar.

İlgili: Yeni Bir Tablet Satın Almadan Önce Kontrol Etmek İçin En İyi Özellikler

3. Donanım Özellikleri

S8’i öne çıkan bir diğer şey de işlemcisi. Qualcomm’un amiral gemisi 4nm Snapdragon 8 Gen 1 çipi, Adreno 730 GPU ile eşleştirilmiş S8’e güç katmıyor. Bu amiral gemisi çipi 8GB veya 12GB RAM ile çekicide çalışır. Bu, Samsung’un Galaxy S22 serisi cihazlarını çalıştıran çiple aynı, şirketin 2022 için amiral gemisi telefonları.

Öte yandan, S7 FE Qualcomm’un orta seviye Snapdragon yongalarına bağlıdır. 5G destekli S7 FE, 8nm Snapdragon 750G 5G yongasını kullanırken, yalnızca Wi-Fi sürümü 6nm Snapdragon 778G 5G üzerinde çalışıyor. SoC’ler 4 GB, 6 GB veya 8 GB bellekle eşleştirilir.

Galaxy Tab S8 ve S7 FE’yi farklı bellek ve depolama yapılandırmalarında alabilirsiniz. S8 8/128 GB, 8/256 GB ve 12/256 GB renk seçenekleri sunuyorken S7 FE 4/64 GB, 6/128 GB ve 8/256 GB seçenekleri sunuyor. Depolama genişletilebilir, çünkü her ikisi de 1 TB’a kadar desteğe sahip özel microSD kart yuvalarına sahiptir.

Her iki cihaz da 2022 ve sonrasında olmazsa olmaz USB Tip C bağlantı noktalarını kullanıyor.

4. Pil

Pil ömrü akıllı telefonlar kadar tabletler için de önemlidir. Ekranları nedeniyle, S8 ve S7 FE anlamlı ekran süresi sunmak için daha büyük pil kapasiteleri içerseler. S7 FE, 10090mAh pili sayesinde ham pil kapasitesi için S8’i yener – S8’in 8000mAh pili vardır. Ancak, daha büyük bir pilin ek ağırlık anlamına geldiğini unutmayın.

galaxy-s8-ön sipariş

Resim Kredisi: Samsung

Her ikisi de çıkarılabilir olmayan pillerdir, bu da bugünlerde norm haline gelmiştir. Merak ediyorsanız, birçok akıllı telefonun çıkarılabilir pilleri neden attığını aşağıda bulabilirsiniz. Hızlı şarj da mevcuttur ve her iki cihaz da 45W’ta üst üste gelir. Samsung’a göre, bu S7 FE’yi yaklaşık 190 dakikada ve S8’i 80 dakikada doldurmalı.

5. Android ve Bir Kullanıcı Arabirimi

Kutudan çıkan Samsung Galaxy Tab S8, Android 12 tabanlı One UI 4.1’i çalıştırır. Öte yandan S7 FE, Android 11 tabanlı One UI 3.1 ile çıkış yaptı. S7 FE, yazma sırasında Android’in en son sürümünü çalıştırmasa da, Android 12’yi alması planlanan cihazlardan biridir.

Samsung’un güncelleme politikası sayesinde, S8 dört büyük Android güncellemesi alacak ve beş yıl boyunca güvenlik güncellemeleri alacak.

İlgili: Samsung Cihazlar için Android 12: Şu Anda Bildiğimiz Her Şey

6. Kamera

galaxy tav s7 fe kamera

Resim Kredisi: Samsung

Kamera departmanına taşınan S8’in arkasında çift kamera bulunurken, S7 FE’nin arkasında sadece tek bir atıcı bulunuyor. S8, otomatik netlemeli 13 MP, f/2.0 geniş kamera içerir. İkincil kamera 6MP, f/2.2 ultra geniş nişancı oyunudur.

S7 FE’nin tek bir 8MP snapper’ı vardır. Özçekimler için, S8 12 MP, f/2.4 ultra geniş 120 derece görüş alanına sahiptir ve S7 FE 5MP selfie kamerasına sahiptir. Video için, Samsung Galaxy Tab S8 4K’ya kadar video çekebilirken, S7 FE 1080p’de üsttedir.

7. Ses

Ses için Galaxy Tab S8 dört stereo hoparlör içerir. Öte yandan S7 FE, çift stereo hoparlör kurulumuna sahip. Her iki sistem de AKG tarafından ayarlanmıştır, orta ve üst düzey Samsung Galaxy cihazları için norm haline gelmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak, S8 ses söz konusu olduğunda S7 FE’nin üzerinde avantaja sahiptir.

Hangisini seçmelisin?

Çoğunlukla, Galaxy Tab S8, S7 FE’ye göre avantaja sahiptir. Kameralar, ses, donanım ve ekran S8’i destekliyor. Ve S7 FE daha büyük bir pile sahip olsa da, ekran süresi o kadar farklı olmamalıdır. S8, daha küçük bir ekran ve daha güç tasarruflu bir çip kullanarak buna karşılar.

Ancak, S8’in başlangıç fiyatı çoğu için zor olabilir. 128GB’lık sadece Wi-Fi modeli için 699.99 dolardan başlıyor. Biraz daha eski S7 FE bazı çok rekabetçi fiyatlarla teklif edilebilir.

Ancak, tablete uzun süre tutunacaksanız ve oyun oynamayı veya diğer yoğun kaynak yoğun görevleri seviyorsanız, S8 tek seçeneğiniz olmalıdır.

Genel olarak para için daha iyi bir değere sahiptir ve 120Hz ekran ve parmak izi okuyucusu gibi kesinlikle takdir edeceğiniz çeşitli modern özelliklere sahiptir. Ayrıca, S7 FE’den daha uzun bir destek ömrüne sahiptir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan