Google, Android için Chrome’un Veri Tasarrufu Sağlayan Lite Modunu Neden Terk Ediyor?

Google, Android için Chrome’un Veri Tasarrufu Sağlayan Lite Modunu Neden Terk Ediyor?

Chrome’un Android’deki Lite modu, insanların daha az internet verisi kullanmasına yardımcı oldu ve web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağladı, ancak kapatılıyor.

Kullanıcıların veri kaydetmesine ve web sayfalarını daha hızlı yüklemesine yardımcı olan bir özellik olan Android için Chrome’daki Lite modu, Chrome sürüm 100’ün piyasaya sürülmesiyle kapatılıyor.

Chrome Lite Modu Nedir?

Lite modu, ilk olarak 2014 yılında Chrome’un Android sürümüne gelen ve o zaman Chrome Veri Tasarrufu olarak bilinen bir özelliktir.

Özellik etkinleştirildiğinde, web taramanızın bir kısmı doğrudan cihazınıza gitmek yerine Google’ın sunucularından geçer. Sayfa yavaş yükleniyorsa, Google’ın sunucuları, sayfanın görünümünü ve hissini korurken mobil veri kullanımını azaltacak şekilde basitleştirmeye çalışırdı.

krom android ayarları

chrome android lite modu

Özellikle sınırlı mobil veri planı olan kişiler için yararlıydı ve yalnızca Chrome’un Android sürümünde mevcuttu.

Google Chrome Lite Modunu Neden Kaldırıyor?

Chrome topluluk forumlarında, tarayıcının Destek Yöneticisi Lite modunun 29 Mart 2022’den itibaren çalışmayı durduracağını duyurmak için yayın yaptı.

Gönderiye göre Google, son yıllarda birçok ülkede mobil veri maliyetlerinin düştüğünü fark etti, yani kullanıcılar internet kullanımlarında muhafazakar olma konusunda daha az endişeliler.

Ayrıca, Chrome artık veri kullanımını en aza indiren ve sayfa hızlarını artıran birçok özelliği yerel olarak içeriyor.

Google’ın gönderisinde, “Lite modu ortadan kaldırsa da, Chrome’un mobil cihazlarda hızlı bir web sayfası yükleme deneyimi sunabilmesini sağlamaya kararlıyız.” ifadesi yer alıyor.

Chrome 100 ile Lite Moduna Veda Edin

Bazıları Android’de Lite modunu hiç kullanmamış olsa da, özelliğin kaldırılması başkaları için hayal kırıklığı olacaktır.

Bu özellikle ön ödemeli verilerin maliyetinde sürekli bir artış gören Hindistan gibi ülkeler için geçerlidir ve veri kullanımını en aza indirenler için önemliydi.

Chrome sürüm 100 kararlı sürüm kanalına geldiğinde, Lite modu tarayıcının tüm sürümlerinde çalışmayı durdurur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan