Eski Android Telefonunuzu Ev İzleme Sistemine Dönüştürme

Eski Android Telefonunuzu Ev İzleme Sistemine Dönüştürme

Etrafta eski bir Android telefonunuz varsa, onunla yapabileceğiniz bir sürü oldukça kullanışlı proje vardır. Android cihazlar, doğru uygulamayı bulursanız birçok şaşırtıcı şey yapabilen sofistike donanım ve yazılımlarla birlikte gelir.

Bu projelerden biri de derme çatma bir ev izleme sistemi kurmaktır. Özel bir donanıma veya ev güvenlik sistemleriyle ilgili önceden deneyime ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan tek şey eski Android’iniz ve Play Store’daki iki uygulama. Nasıl olduğunu görmek ister misin? Hadi başlayalım.

Derme çatma Ev İzleme Sistemi

Eviniz için satın alabileceğiniz birçok sofistike ev izleme sistemi vardır. Evcil hayvanlarınızı takip etmenize yardımcı olan basit olanlardan, hırsızlığı tespit edenlere veya canlı etkinlikleri yayınlayabilenlere kadar, piyasada birçok seçenek vardır.

Ancak, kurulum için size hiçbir maliyeti olmayan basit bir DIY ev izleme sistemine hazırsanız, bu denemek için mükemmel bir proje olabilir. Beş yıldızlı bir performans vaat etmiyor, ancak her şeyi doğru alırsanız, evde sahip olmak çok ilginç bir kurulum olmalı. Eski bir android cihazı koyabileceğiniz ilginç kullanımlardan biridir.

Neye ihtiyacın var?

 1. Tercihen Android 7 veya daha eski çalışan eski bir Android telefon.
 2. Google’ın Canlı Yazı ve Bildirim uygulaması.
 3. Tasker, IFTTT veya MacroDroid gibi bir otomasyon uygulaması (MacroDroid kullanacağız).

Google’ın Canlı Yazı ve Bildirim Uygulamasını Ayarlama

Google Ses Bildirimi uygulamasının ekran görüntüsü

Google “Canlı Yazı ve Bildirim” uygulaması, ağır kaldırmanın çoğunun gerçekleşeceği yerdir. Şık küçük uygulama, çok çeşitli sesleri algılayabilir ve tanımlayabilir. Havlama gibi hayvan seslerinden, cam kırma gibi hırsızlıkla ilgili seslerden, yangın alarmlarına ve bebek çığlıklarına kadar, uygulama sizi kapsıyor.

Uygulamayı ayarlamak için:

 1. Google Play Store’dan Canlı Yazı ve Bildirim uygulamasını indirin. İndirildikten sonra yükleyin ve gerekli tüm izinleri ver. Telefon üreticinize ve Android sürümünüze bağlı olarak, uygulamayı zaten yüklemiş olabilirsiniz.
 2. Uygulamadan çıkın.
 3. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın, Erişilebilirlik > Ses Bildirimi ve Ses Bildirimi’ne geçiş yapma. Android’in yeni sürümlerinde “arama ayarları” giriş kutusunda “erişilebilirlik” araması yapmanız yeterlidir.

Android Erişilebilirlik ayarı

Ses bildirimi Erişilebilirlik ayarı

 1. Erişilebilirlik izin ekranına dönmek için geri düğmesine dokunun.
 2. Bulmak ve üzerine dokunmak için aşağı kaydırın Yaşamak Yazı yaz.
 3. Canlı Yazı’yı değiştir. Android’in daha yeni bir sürümünü kullanmıyorsanız ekranınızın altında bir düğme görünecektir.

Android Erişilebilirlik ayarı

Android'de Canlı Transcribe ayarları

 1. Canlı transkripsiyon kullanıcı arabirimini açmak için ekranınızın altında görünen kayan Erişilebilirlik düğmesine dokunun. Hiç görmediyseniz, Live Transcribe uygulamasını başlatmanız yeterlidir.
 2. Parmağınızı şıklatın, ıslık çalın, bir tuvaleti yıkayın, biraz müzik çalın ve uygulamanın düzgün yapılandırılıp yapılandırılmadığını test etmek için diğer birkaç sesi deneyin. Ayrıca, transkripsiyonun doğru olup olmadığını görmek için birkaç kelime söyleyin.

Google Ses Bildirimi uygulamasının ekran görüntüsü

Google Ses Bildirimi uygulamasının ekran görüntüsü

Adımları doğru bir şekilde izlediyseniz, uygulama her sesi önemli miktarda hassasiyetle etiketlemelidir. Bununla devam etmeye devam etmeye açıksınız.

İlginizi çekmiş bir ses algıladığında telefonunuzda bildirim almak için, telefonunuzdan size bildirmesini istediğiniz sesleri açmanız ve seçmeniz gerekir. Bunu Canlı Yazı ve Ses Bildirimi uygulamasında aşağıdaki gibi yapın:

Google Live Transcribe uygulamasının ekran görüntüsü

Google Ses Bildirimi uygulamasının ekran görüntüsü

 1. Ses bildirimleri canlı yazı ve Ses Bildirimi uygulamasından ekrana gelir. Ses bildirimleri ekranı canlı yazıt ekranından farklıdır. Yukarıdaki ilk ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Ses bildirimleri ekranında olmanız gerekir. Canlı yazıt ekranındaysanız, ekranın sol alt köşesindeki ayar simgesine tıklayın ve Ses bildirimlerini açma.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki ayar simgesini tıklatın.
 3. Anahtarın yanı sıra geçiş yapma Ses bildirimleri duraklatıldı. Eğer diyorsa. Ses bildirimleri etkin, el değmeden bırakın.
 4. Ardından, Ses Bildirim ar etkin ses bildirim tercihleri ekranını ortaya çıkarmak için.
 5. Hakkında bildirim almak istediğiniz seslerin yanındaki düğmeyi değiştirin. Örneğin, yanındaki düğmeyi değiştirin Bebek Ses ve Köpek Havlayan Köpeğiniz havladığında veya bebeğiniz uzaktayken ağladığında telefonunuza bir SMS almak istiyorsanız.

Android'de Canlı Transcribe ayarları

Canlı Yazı sesi uyarı ayarları

MacroDroid’i Ayarlama

MacroDroid giriş ekranı Ekran Görüntüsü

MacroDroid uygulamasının ekran görüntüsü

Sırada MacroDroid uygulamasını kurmak var. MacroDroid, çok çeşitli Android görevlerini otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz bir Android otomasyon uygulamasıdır. Önceden tanımlanmış bir koşula yanıt olarak bir eylem yürüttüğü bir tetikleyici eylemi işlem modeli kullanır. Örneğin, uygulamayı çocuğunuzun numarasına her gün saat 18:00’de “eve dön” SMS’i mesaj atacak şekilde programlayabilirsiniz.

Bu projede, Uygulamayı Canlı Yazı ve Bildirim uygulamasının işlevselliğini genişletmek için kullanacağız. Live Transcribe uygulaması uzaktan bildirim özelliğiyle birlikte gelmez. Bunun yerine, telefonunuz ilgi çekici bir ses algıladığında uzaktan bildirim göndermek için MacroDroid’i kullanacaksınız.

Başlamak için:

 1. MacroDroid uygulamasını Play Store’dan yükleyin.
 2. MacroDroid uygulamasını başlatın ve istenen izinleri ver.
 3. MacroDroid giriş ekranınızda Makro Ekle ve sonra etiketli alanın üstündeki artı simgesi Tetikleyiciler.

MacroDroid ile Çalışma

MacroDroid ile Çalışma

 1. Bir sonraki ekranda, Alınan Cihaz Olayları > Bildirim > Bildirimi Tamam > Alındı.
 2. Görüntülenen istemde Uygulamaları Seç ve sonra Canlı Yazı ve Ses Bildirimi > Tamam.
 3. Bir sonraki ekranda, tüm seçeneklere dokunulmadan bırakın ve TAMAM. MacroDroid ana ekranına geri döneceksiniz.

Bu noktaya ulaştıysanız, uzaktan bildirimler için tetikleyiciyi başarıyla ayarladınız demektir. Sonraki bölüm, koşul uygulandığında yapılacak eylemi ayarlamaktır. Bunu yapmak için:

 1. MacroDroid giriş ekranınızda, etiketli panelin sağ üst köşesindeki artı düğmesine dokunun Eylemler.
 2. Bir sonraki ekranda Mesajlaşma > SMS Gönderme.

MacroDroid'e tetikleyici ekleme

MacroDroid'e mesajlaşma görevi ekleme

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra, bir sonraki ekranda:

 1. Bir ve uyarıları almak için bir telefon numarası sağlayın.
 2. Etiketli metin giriş alanının yanındaki üç noktalı düğmeyi tıklatın”İleti Metni.” Seçmek Bildirim Başlığı ve vurmak TAMAM. Düğmeye yeniden dokunun ve Bildirim metni ve vurmak TAMAM.

MacroDroid'de SMS eylemini otomatikleştirme

MacroDroid makronuzu adlandırma

 1. Üzerinde Makro Ekle ana ekrana, sağlanan alana bir Makro adı (örneğin Ev İzleme) yazın ve yanındaki kaydet simgesine dokunun.
 2. Geri düğmesine basın ve Kurtarmak makronuzu kaydetmek için.
 3. MacroDroid ana ekranında, MacroDroid’i etkin moda geçirmek için sağ üst köşedeki düğmeyi değiştirin.

MacroDroid gibi otomasyon uygulamalarında, gerekli tüm izinleri vermek büyük bir sorundur. Bunu yapmamak, uygulamayı kullanmayı imkansız değilse çok stresli hale getirebilir.

Uygulamanın gerekli tüm izinlere sahip olduğundan emin olmak için:

 1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın, MacroDroid > Erişilebilirlik. Swi üzerinde geçişMakroDroid Erişilebilirlik izinleri vermek için tch.
 2. Geri düğmesine dokunun ve aynı işlemi MakroDroid Ses Düzeyi Düğmesi İzleyicisi ve MakroDroid Kullanıcı Arabirimi Etkileşimi.
 3. Ayarlardan çıkın ve MacroDroid uygulamasını bir kez daha başlatın.
 4. MacroDroid uygulamasının ana ekranında Ayarlar sağ alt köşede.
 5. Üzerine dokunun Pil İyileştirmelerini Yoksay.
 6. MacroDroid uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.
 7. Seçmek Optimize etmeyin.

Bazı Android ayarlarına erişmenin yolu, cihaz üreticisine ve Android işletim sistemine bağlı olarak farklı olabilir. Bu gönderi Android 6 ve 7’den ayrıntıları kullanır. Proje için Android’in eski sürümlerini kullanmak genellikle daha iyidir.

Kurulumu bitirdikten sonra, telefonu sesleri algılamak istediğiniz genel alana yerleştirin. Tercihen seslerin yayılması muhtemel alanlara yeterince yakın olmalıdır. Bebek seslerine dikkat etmek istiyorsanız, bebeğinizin odasında tutmak işe yalmalıdır.

Google destekli giyilebilir bir cihazınız varsa, bunu Canlı Yazı ve Ses Bildirimi uygulamasına ekleyebilir ve bildirim alabilirsiniz.

Kurulumdan Ne Alabilirsiniz?

Telefonunuzun pil ömrüne bağlı olarak, 8 saat kadar kesintisiz ev izleme alabilirsiniz. Bebek çığlıklarına dikkat etmek için bir bebek monitörü veya yangın alarmı aktivasyonlarına dikkat etmek için bir yangın alarmı monitörü olarak yeniden amaçlayabilirsiniz. Havlama, kapı çalma ve akan su gibi seslere dikkat etmek için etkinlik monitörü olarak bile kullanabilirsiniz.

SMS bildirimleri dışında, otomatik telefon görüşmeleri, e-postalar, tweetler ve diğerleri aracılığıyla bildirim alabilirsiniz. Kurulumunuzu geliştirebilecek düzinelerce diğer işlevleri keşfetmek için MacroDroid veya başka bir otomasyon uygulamasıyla denemeler yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan