En İyi Android Çipi Nedir?

En İyi Android Çipi Nedir?

Google silikon oyununa resmen girdi. 2021’in sonunda piyasaya sürülen Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, geçmişte Qualcomm yonga setlerini bırakıyor ve bunun yerine tamamen yeni bir çip olan Google Tensor’a gidiyor.

Google’ın SoC ekosistemine ilk girişi olarak, kesinlikle zorlu kenarlarına sahiptir. Ancak, zorlu bir rekabetle bir savaş alanına mükemmel bir ilk adımdır. Yine de, geçen yılın sonunda piyasaya sürerek, 2022’nin başında piyasaya sürülen iki ana yongayla – Snapdragon 8 Gen 1 ve Samsung Exynos 2200 – oldukça zorunlu bir mücadele vermesi gerekiyor.

Üç fiş de nasıl karşılaştırılıyor? Aradaki farkı önemsemeli misin?

Spec Özeti

Google Tensor, meraklı çekirdek yapılandırması nedeniyle dikkat çekiyordu. Yonga seti, 2.85 GHz hızında çalışan iki ARM Cortex-X1 çekirdeği ile birlikte geliyor. Bunlara 2.4 GHz hızında çalışan iki Cortex-A76 çekirdeğinden oluşan bir orta küme ve 1.8 GHz’de dört Cortex-A55 çekirdeğinden oluşan güç tasarruflu bir küme eşlik ediyor. Buna karşın, Qualcomm’un 2021’deki ana teklifi olan Snapdragon 888 ve bu yongaya daha yakın bir karşılaştırma, tek bir Cortex-X1 çekirdeğini paketlemiş olması bakımından farklıydı, ancak orta küme aslında benzer bir 2.4 GHz karşılaştırmasında üç Cortex-A78 çekirdeğinden oluşuyordu.

Aradaki fark hemen hemen bir tos-up. Bir yandan, Cortex-A76 çekirdekleri 888’deki Cortex-A78 çekirdeklerinden daha eski ve daha zayıftır. Ancak Tensor, performans cezasını biraz dengelemek ve bazı makine öğrenimi uygulamalarını akılda almak için bir yerine iki Cortex-X1 çekirdeğiyle birlikte gelir – daha sonra bu konuda daha fazla bilgi.

Ancak ham özellikler açısından, çip 2022 yongalarına kıyasla soluk. Snapdragon 8 Gen 1’de 3 GHz hızında çalışan bir Cortex-X2 çekirdeği, 2.5 GHz hızında çalışan üç Cortex-A710 çekirdeği ve 1.8 GHz hızında çalışan dört Cortex-A510 çekirdeği bulunuyor. Exynos 2200 hemen hemen aynı çekirdek yapılandırmasına sahiptir ve her iki çipin de Google’ı parası için çalıştıracağı sadece teknik özelliklere bakmaktan açıktır.

Ama göründüğünden fazlası var.

Google, Tensor çipinin etraftaki en güçlü çip olmadığını biliyor ve asla öyle olmasını istemedi. Şovun yıldızı çipte yer alan TPU. Google tamamen makine öğrenimi ve yapay zeka saçmalıklarıyla ilgilidir ve bu ortak işlemci gerçek zamanlı dil çevirisi, metin okuma ve görüntü işleme gibi şeyleri hızlandırabilir ve daha da önemlisi hepsini cihazda yapabilir. Bu TPU, Google’ın Silikon ekibinin Üst Düzey Yöneticisi Monika Gupta’nın Ars Technica’ya söylediği gibi “Videolara Pixel imzası görünümünü getirmesi” gereken Videoya Google’ın HDRNet algoritmasının uygulanmasını da mümkün kılıyor.

Titan M2 güvenlik çipimiz de var. Biyometrik şifreleme gibi hassas bilgilerinizi depolayıp işleyerek ve güvenli önyükleme gibi önemli işlemleri koruyarak çok ihtiyaç duyulan ekstra bir güvenlik düzeyi sunan güvenli bir enklavdır.

Performansa pek önem vermeyen bir kullanıcı için farklı bir çip türü. Yine de, performans departmanında yer tutmalı ve hayal kırıklığına uğratmamalıdır – ve bu aşamada, hala oldukça umut verici görünüyor. Yine de rekoru kırmak için kriterlere bakmamız gerekiyor.

Kıyaslama Özeti

Şimdi, üç fişten de bazı kıyaslama puanlarına bakacağız. Kıyaslamalar pek bilimsel kanıt değildir ve gerçek dünya performansını yansıtmak zorunda değildir, ancak yine de bir çipin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermediğinin kaba bir yansımasını elde etmenin kolay bir yoludur. Fark aslında teknik özelliklere göre düşündüğünüzden çok daha azdır.

Geekbench’te google pixel 6 pro ve Samsung Galaxy S22 Ultra’nın snapdragon ve Exynos sürümü olmak üzere üç farklı cihazı test ettik. Ve bu sonuçlardan bazı önemli paketler var.

Tek çekirdekli skordan başlayarak. Exynos 2200’de sürekli olarak daha düşüktür, ancak Google Tensor aslında Snapdragon 8 Gen 1 ile ayak tırnasına (çoğunlukla) gider. Çok çekirdeklide bazı farklar görüyoruz, ancak boşluk oldukça küçük; Snapdragon 8 Gen 1, Google Tensor’dan sadece% 28 daha fazla ve Exynos 2200’den ancak daha fazla puan alıyor.

Bu rakamlar bir avuç şeyi gösteriyor. Evet, hem Exynos 2200 hem de Snapdragon 8 Gen 1, Google Tensor’dan daha güçlüdür ve kazanan olarak yükselmesi gerekiyorsa, muhtemelen Snapdragon’dur. Onlar en yetenekli yonga setleridir. Ayrıca, kıyaslamalara rağmen, her iki yonga seti arasındaki gerçek dünya farklılıklarının çılgınca değişebileceğini de not etmeliyiz – XDA-Developers tarafından bulunduğu gibi, S22 Ultra’nın Snapdragon sürümünde Exynos sürümünden daha iyi bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Ancak Google Tensor çok geride değil, sadece çok çekirdekli departmanda gerçekten yetersiz kalıyor, muhtemelen en son yongalardaki daha iyi, daha modern çekirdekler nedeniyle. Ayrıca bunun Google’ın ilk şirket içi SoC’u olduğunu ve henüz ilk aşamalarında olduğunu da unutmamalıyız.

Önümüzdeki yıllarda haleflerini görmeye başladığımızda, gerçekten iyileşip iyileşmediğini görmemiz gerekecek. Şu anda Google’ın odak noktası aslında performans değil, makine öğrenimi ve yapay zeka işlerinde mükemmel olan yetenekli bir çip yapmak. Bu bağlamda, mevcut Google Tensor şaşırtıcı ve gelecekteki yongalar da muhtemelen olacak.

Hangisini almalıyım?

uygulamaları gösteren android telefonun fotoğrafı

Çip seçiminizin eskisi kadar önemli olmadığı bir noktaya geldik. Aksine, muhtemelen ihtiyaçlarınıza daha uygun telefonu almak ve diğer özelliklere bakmak istersiniz.

Bununla birlikte, bir telefonda istediğiniz tek şey ham performanssa, Snapdragon 8 Gen 1 sizin için bir seçenek olabilir. Exynos 2200 kıyaslamalarda yakın bir saniyedir, ancak gerçekten bir tane için atlamak istiyorsanız (veya tek seçeneğinizse) Samsung’un S22 cihazlarında bununla ilgili sorunları çözmesini beklemek muhtemelen akıllıca olacaktır.

Makine öğrenimi için Google Tensor muhtemelen daha akıllı çiptir. Pixel 6’nın kamerasının bu kadar iyi olmasının nedeni kısmen bu ve en fazla performansa sahip olmasa da, Pixel 6 o kadar iyi bir paket ki aktarmak zor.

Performans için Snapdragon, Akıllılar için Tensor

Snapdragon 8 Gen 1 (ve Exynos 2200 daha düşük bir dereceye kadar) şu anda Android’de tartışmasız performans kazananıdır. Attığın her şeyi parçalayabilen harika bir çip. Ancak Google Tensor düşündüğünüz kadar geride değil ve aslında kolunda bazı güzel hilelerle birlikte geliyor.

Umarım kararını vermesine yardım ettik.

Yorum Yap
0 Yorum yapan