Ekranını mı kırdın? Kırık Telefon Ekranı Hakkında Yapılması Gereken 7 Şey

Ekranını mı kırdın? Kırık Telefon Ekranı Hakkında Yapılması Gereken 7 Şey

Cep telefonu ekranını kırdın. İster çağrıdayken elinizden kayıp gitti, ister uzaklaşırken arabanızın üstüne bıraktınız, cam kırıldı.

Neyse ki, ekran hala çalışıyor ve belki dokunmatik ekran da kontrol ediyor. Peki, şimdi ne yapıyorsun? telefonunuzun ekranını kırdıktan hemen sonra yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır.

1. Telefon Sigortası Çatlak Bir Telefon Ekranını Kapsıyor mu?

Yapılacak ilk şey, telefon sigortanızın çatlak telefon ekranlarını kapsayıp kapsamadığını ve hangi koşullarda olduğunu kontrol etmektir.

Öyleyse, bir düzeltme düzenlemek basit olmalıdır. Çoğu durumda, telefon ekranınız bozuksa, asıl sorun birkaç gün onsuz yaşamak olacaktır. Bu kadar kötü (fazla bir ücret ödemek zorunda kalsanız da).

Çatlak akıllı telefon ekranları ile ilgili sorunlar, sigortada yeni bir ekran alamayacağınız ortaya çıktığında başlar. Bu olduğunda, işleri kendi ellerine almalısın.

2. Ekranı Çatlamış Telefonu Kullanmayı Bırakın, Bunun Yerine Eski Bir Telefon Kullanın

Kırık bir telefon ekranınız var, ancak yine de bir telefona ihtiyacınız var. Peki, ne yapabilirsin? Bunun yerine eski bir telefon kullanmak iyi bir seçenek.

Parçalanmış telefon ekranı nedeniyle arama yapamıyorsanız veya onarım için gönderilmiş olsun, bir değiştirme yapmanız gerekir. Birini bulmak için en iyi yer genellikle bir çekmecenin arkasına zulalanır.

Geçici olarak geçiş yaptığınız eski bir telefonunuz olmasa bile, bir arkadaşınız veya akrabanız olabilir. Sorun, telefonunuz ve kırık ekranıyla ne yapacağınıza karar bulana kadar kullanışlı bir değiştirmeniz olacaktır.

3. Çatlak Bir Ekrana Ekran KoruyucuSu Koyun

Pixabay’dan görüntü

Çatlak bir ekrana ekran koruyucu takabilir misiniz diye mi merak ediyorsunuz? Yapabilirsin, ama bunu sadece belirli durumlarda yapmalısın.

Çiplerin ve cam parçalarının gevşek veya eksik olduğu ekranlar için ekran koruyucu eklemek anlamsızdır. Cam hareket halinde olduğu için düzgün yapışamaz. Sonuç: Bir ekran koruyucusunda para harcadınız.

Ancak çatlağın minimum olduğu yerlerde, çatlak bir ekranın üzerine bir ekran koruyucu koymak camın daha fazla çatlayarak kırılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Daha fazla örümceği önleyebilir.

4. Çatlak Bir Telefon Ekranı Nasıl Düzeltilir

Şimdiye kadar, aslında yeni bir telefona ihtiyacınız olmadığını fark etmiş (veya karar vermiş) olabilirsiniz. Ancak cep telefonu ekranınızı kırsaydınız ekranı nasıl değiştirirdiniz?

İnternet sayesinde, çevrimiçi her şey için bir DIY düzeltmesi bulma şansınız vardır. iFixIt, parçalara bağlantılar ile birlikte kırık bir ekranın nasıl düzeltılacağına dair her iki talimat da sağladığından başlamak için harika bir yerdir. Çatlak bir akıllı telefon ekranını onarmak için kendi rehberimiz de okumaya değer.

YouTube, onarım öğreticileri için başka bir harika kaynaktır. Değiştirme ekranları, eBay ve AliExpress gibi siteler aracılığıyla çevrimiçi olarak satın alınabilir. Diy düzeltmesinin avantajları arasında onarım maliyetinin düşürülmesinin yanı sıra başarı hissi de yer almaktadır.

Doğru hazırlık ve beceriler olmadan bunu mahvedebileceğinizi akılda tutmakta fayda var.

5. Kırık Bir Cep Telefonu Ekran Onarımı için Ödeme Yapın

DIY üzerindeki belirsizlik (“gerçekten çatlak bir ekrana bir ekran koruyucu koyabilir miyim?”) sizi alternatif bir çözüme götürebilir: bunu yapması için başka birine ödeme yapmak.

Ama bir telefon ekranını değiştirmek ne kadar?

Telefonunuzu resmi üreticiye gönderebilecekken, bu seçenek için burundan ödeme yapacaksınız. Apple’ın onarım ücretlerine bakın – çatlak ekran garanti dışıysa onarım almak ucuz değildir.

Muhtemelen deneyebileceğiniz yerel bir telefon tamir mağazası vardır ve bir Google araması size nerede bulacağınızı ve müşteri yorumlarını gösterecektir. Muhtemelen saat başı ödeme yapacak olsanız da, yetenekli bir teknisyen ekranı oldukça hızlı bir şekilde değiştirebilir.

Fiyatları kontrol edin ve denemeden önce tamirhanenin rakiplerini karşılaştırın. Kırık iPhone ekranlarını düzelten yerler için rehberimiz burada yardımcı olabilir.

6. Bir Yedek Fon için Telefonunuzu Satın

Kırık iPhone ekranı

Pixabay’dan görüntü

Yenisi için para toplamayı mı düşünüyorsun? Birkaç site çatlak telefonunuzu satın alacak ve hatta bozuk bir telefon için ödeme yapacaktır. Bu siteler şunları içerir:

Bozuk eşyalarını eBay’de bile satabiliyor musun? Muhtemelen bunun için çok fazla para kazanamayacaksınız, ancak yaptığınız şey yeni bir telefona koyabilirsiniz.

Birçok site, kendi telefonunuzu takas ettiğinizde kullanılmış bir telefon satın almak için size kredi verecektir. Nakit yerine kredi alırsanız muhtemelen daha iyi bir anlaşma elde edersiniz, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Toplanan nakitle, eBay ve Amazon gibi bir değişiklik için web’in en popüler çevrimiçi mağazalarını kontrol edin. Aynı telefonu kullanılmış olarak bile bulabilirsiniz, ancak aksi takdirde iyi durumda. Sadece madde açıklamasına dikkat edin. Hasarlı bir telefon satın almak istemezsiniz!

Neyi kontrol etmelisin? Detaylar size şunu söylemeli:

 • Telefon çalışıyorsa

 • Çalışan bir ekranı var mı?

 • Herhangi bir çizik varsa

Doğru fiyata, benzeri, ikinci el bir değiştirme satın almak, yeni bir telefon satın almaktan daha iyi bir seçenek olabilir.

7. Telefon Ekranı Kırıldı mı? Sadece Yeni Bir Cihaz Satın Alın!

Ve elbette, en belirgin seçenek: yeni bir telefon satın almak. Bazen sadece yenilgiyi kabul etmeniz ve hasarlı cihazınızı değiştirmeniz gerekir.

Elbette, bu kadar para harcamak acı verici olabilir. Ancak, birkaç ay sonra bir yedek satın almaktan ve yükseltmekten daha ucuz olabilir. Yakında yükseltmek yerine, şimdi yapmak en iyisi olabilir.

Yeni bir telefon satın almaya karar verirseniz, operatörünüzden otomatik olarak satın almayın. Bunun yerine kilidi açılmış bir sürüm satın alın; Daha pahalı gibi görünse de size çok para kazandıracaktır.

Yeni bir telefon arıyorsanız, en iyi bütçeli akıllı telefonlar listemize göz atın.

8. Sadece Kırık Telefon Ekranınıza Katlanın

Para sıkıntısı mı? DIY çözümlerine veya onarımlar için ödemeye meraklı değil misiniz?

Telefonunuz hala çalışıyorsa ve ekran tamamen parçalanma tehlikesi görünmüyorsa, neden kullanmaya devam etmiyorsunuz? Elbette, biraz bakmak sinir bozucu olacak, ama alışacaksın.

Yeni bir telefon için pahalıya mal olacak parayı kaydetmek her zaman güzeldir. Yakında sona erme süresi dolmak üzere olan bir sözleşme yapıyorsanız, bu en iyi seçeneğinizdir. Ekrandaki çatlağın karşısına her zaman yapışkan bir bant koyabilirsiniz. Telefonunuzu koruyucu bir kılıfla koruyun ve bir sonraki yükseltmeye kadar sizi görmelidir.

Bozuk Bir Telefon Ekranının Gününüzü Mahvetmesine İzin Vermeyin

Kırık akıllı telefon ekranları sinir bozucu, çirkin ve telefonunuzun yeniden satım değerini öldürürken, gölge atmasına izin vermeyin. Kırık bir akıllı telefon ekranı sadece üstesinden gelinecek bir zorluktur.

Artık çatlak bir telefon ekranıyla ne yapacağınızı biliyorsunuz:

 1. Telefon sigortanızda talep

 2. Eski bir telefonu bulma veya ödünç alma

 3. Çatlak bir ekrana ekran koruyucu takabilirsiniz

 4. Çatlak ekranı kendiniz onarın

 5. Onarılacak ekran için ödeme yapın

 6. Telefonu takas veya satma ve yenisini satın alma

 7. Yükseltme için operatörünüze başvurun

 8. Telefonunuzu kullanmaya devam edin

Sonunda telefonunuz değiştirilecektir, bu nedenle diğer seçenekler işe yaramazsa, bir geri dönüş planınız vardır. Yükseltme için operatöre başvurabilir veya hasarlı ekrana sahip telefonu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefondan devam etme zamanı geldiğinde, onu sadece bir çekmeceye atmayın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan