Düşük FODMAP Diyetini Sürdürmek İçin En İyi 5 Uygulama

Düşük FODMAP Diyetini Sürdürmek İçin En İyi 5 Uygulama

IBS veya başka bir gastrointestinal hastalıktan muzdarip olan herkes, sizi üzmeyecek yiyecekler bulmanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilir. Düşük FODMAP yiyecekleri yemek hastalığınızı iyileştirmez, ancak semptomlarınızı büyük ölçüde hafifletebilir.

Markete götürdüklerin bir kağıda yiyebileceğin yiyecekleri yazmak zorunda olduğun günler geride kaldı. Şimdi, büyük yiyecek kütüphanelerine ve IBS’li insanlar için her türlü yararlı ayrıntıya sahip uygulamalar var.

Bunlar, düşük fodmap diyetini sürdürmek için en iyi Android ve iOS uygulamalarıdır.

1. Şekil: Gıda Tarayıcısı

Saatlerdir mağazadaysanız, yemek yemenin güvenli olduğundan emin olmak için her gıda etiketini kontrol ediyorsanız, Fig hayatınızı değiştirecektir. fig, hangi diyette olursanız olun diyetiniz için mükemmel yiyecekleri bulmayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Uygulama düşük bir FODMAP diyet seçeneğine sahiptir, ancak uygulamayı vegan diyet sürdürmek, paleo yiyecekleri izlemek ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Ayrıca, alerjiniz olan yiyecekleri ve kaçındığınız yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Düşük fodmap diyet yiyen birçok kişi bir hastalığı kontrol altında tutmak için bu diyetle devam edebilir. Bununla birlikte, bazı insanların hassas olmadıklarını görebileceği bazı yüksek FODMAP yiyecekleri vardır. Daha sonra diyetinizin değiştiğini bulursanız, Fig sizinle uyum sağlayabilir.

Diğer uygulamalar düşük ve yüksek FODMAP gıdaların basit listeleri olsa da, Fig ayrıca mağaza raflarında satılan gerçek ürünleri aramanıza ve taramanıza olanak tanır, böylece artık bir ürünün etiketindeki tüm malzemeleri dikkatlice okumak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, öğeyi tarayabilir ve Fig’den diyetiniz için uygun olup olmadığını söyleyen anında bir yanıt alabilirsiniz.

İndirmek: Android | için İncir iOS (Ücretsiz)

2. FODMAP Diyet A’dan Z’ye

FODMAP Diet A to Z uygulamasını açar açmaz alfabetik olarak sıralanmış yiyeceklerin uzun bir listesini göreceksiniz. Ne yazık ki, kaydırma çubuğu yoktur, bu nedenle fiziksel olarak ‘Z. ‘ ile başlayan yiyeceklere kaydırmanız gerekir, ancak tam olarak ne aradığınızı bildiğiniz zaman için bir arama işlevi vardır.

Her yiyeceğin, düşük fodmap gıda, yüksek FODMAP gıda veya ortada bir yerde olup olmadığını söyleyen karşılık gelen bir rengi (yeşil, kırmızı veya sarı) vardır. Bir yiyecek seçtiğinizde, dört FODMAP kategorisinden hangisinin oligos, fruktoz, poliol ve laktoz açısından düşük veya yüksek olduğunu görürsünüz. Bu dört kategoriden birine karşı o kadar hassas olmadığınızı bulursanız, uygulamayı bu tercihlerle güncelleyebilirsiniz ve kabul edilebilir yiyeceklerin listesi sizin için otomatik olarak ayarlanır.

İndirmek: Android | için FODMAP Diyet A’dan Z’ye iOS (Ücretsiz)

İlgili: Diyet ve Egzersiz: Hızlı Kilo Kaybı İçin Daha İyi Ne Olabilir?

3. Hızlı FODMAP

Hızlı FODMAP uygulamasında gezinmek için dört farklı sekme vardır. Arama sekmesinde aklınıza gelen herhangi bir yiyeceği arayabilirsiniz. Veya, sadece uygulamadaki yiyeceklere göz atmak istiyorsanız, Liste sekmesi, yiyeceklerin meyveler, sebzeler, otlar ve fındık gibi daha büyük kategorilere ayrıldığı yerdir.

Kronik bir hastalığı olan herkes, kendinizi düzgün bir şekilde savunmak için durumunuz hakkında çok şey öğrenmeniz gerektiğini bilir. Bu uygulamada, bir Öğrenmek sekmesi, FODMAP’lerin IBS semptomlarını nasıl tetiklediklerine dair kısa bir genel bakış ve bilginizi test etmek için girebileceğiniz kısa bir test sunar.

Sonra, bir. Günlük sekmesine göre ne yediğinizi, herhangi bir semptomunuzu, güne olan duygularınızı ve tamamlamış olduğunuz egzersizleri takip edebilirsiniz. Hızlı FODMAP uygulamasının arkasındaki insanlar her şeyi düşündü!

İndirmek: Android | için hızlı FODMAP iOS (Ücretsiz)

4. Cara Bakımı

Cara Care uygulaması yukarıdaki Hızlı FODMAP uygulamasına benzer, ancak daha modern bir arayüze ve birkaç ekstra özelliğe sahiptir. Yediğiniz yiyecekleri, semptomlarınızı, stres seviyenizi, dışkı verilerini, ruh halini, ilaçları, cilt durumunu, egzersizleri, uykuyu ve daha fazlasını izleyebilirsiniz.

Altı veya daha fazla gün boyunca yemeğinizi izledikten sonra, en iyi üç gününüzde ve en kötü üç gününüzde hangi yiyecekleri yediğinizi görebileceksiniz. Uygulama, belirli günlerde yaşadığınız belirtilere göre bu bilgileri ortaya çıkarır. Stresinizi ve ilgili semptomlarınızı üç gün boyunca takip ettikten sonra stres puanınızı da görebileceksiniz.

Ek olarak, uygulama, düşük bir FODMAP diyeti ile çalışan ücretsiz bir ton tarif bulabileceğiniz bir tarifler bölümüne sahiptir. Tarifler çeşitli kategorilere yayılmıştır: Kahvaltı, Ekmek ve Rulo, Ana Yemekler, Küçük Yemekler, Atıştırmalıklar ve Tatlılar.

İndirmek: Android | için Cara Care iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

5. FODMAP Yardımcısı

FODMAP Helper’ın ücretsiz sürümüyle, son derece uzun bir yiyecek listesini ve FODMAP’ler açısından nerede sıralanmalarını görüntüleyebilirsiniz. Ardından, neden düşük veya yüksek fodmap gıda olduğunu görmek için herhangi bir gıda öğesine tıklayabilirsiniz.

Ancak bu uygulamanın en iyi özellikleri premium abonelikle birlikte gelir. Abone olduktan sonra, her bir yemekle ilgili kişisel deneyimlerinizi kaydedebilir ve her girişi Checkmark veya bir X ve önemli belirtilere dikkat etmek.

Ardından, belirli hassasiyetlerinizin nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için yemek kategorisine ve FODMAP grubuna göre deneyimlerinizin bir dökümünü de görebilirsiniz. Bu analizi görmek çok faydalıdır, çünkü herkes IBS ile aynı deneyime sahip değildir. Bazı insanlar fruktoz bakımından yüksek yiyeceklere karşı çok daha hassastır, aynı yiyecekler ise başkalarını rahatsız etmiyor gibi görünmektedir.

İndirmek: Android için FODMAP Yardımcısı (Ücretsiz, abonelik mevcuttur)

Düşük FODMAP Yemek Çok Daha Kolay Oldu

Kısıtlı bir diyet yemek zorunda kalmak, daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için buna değer olsa bile asla eğlenceli değildir. Ancak vücudunuzu dinlerseniz ve daha sezgisel yemek için mevcut araçları kullanırsanız, vücudunuz size teşekkür edecektir. Kısıtlayıcı bir diyetle, yiyebileceğiniz yiyecekleri vurgulamak önemlidir (ve sevemezsiniz!) ve yiyemediklerini değil.

Yorum Yap
0 Yorum yapan