Android’den iPhone’a Geçmeniz İçin 9 Neden

Android’den iPhone’a Geçmeniz İçin 9 Neden

Hiçbir şey teknoloji camiasında iPhone’ların Android cihazlardan daha iyi olduğunu söylemekten daha hızlı tartışmalara yol açmasın ya da tam tersi. Android kullanıcıları genellikle iPhone kullanıcılarının sadece markalaşmayı önemsediğini savunuyor. Öte yandan, Android cihazların gereksiz yere karmaşık, pratik olmayan özelliklere sahip olduğu iOS hayranları.

Ancak, akıllı telefon alışverişi görüşlerin ötesine geçmelidir. Hem iPhone hem de Android’in kötü ve iyi noktaları olmasına rağmen, bir işletim sisteminin diğerinden daha iyi performans gösterdiği birkaç alan vardır.

Yeni bir iPhone satın almaya mı yöneldiniz? Bilinçli bir karara varnıza yardımcı olmak için, iOS’un Android’den daha iyi olduğu tüm yolları topladık.

1. Piyasa Değerini Korur

En son iPhone modelleri genellikle Samsung veya LG gibi Android markalarının en üst düzey sürümlerinden en az% 10 daha pahalıdır. Ancak, genellikle piyasa değerlerini daha uzun süre korurlar. Tüm akıllı telefonlar bir veya iki yıl sonra değer kaybına uğrar, ancak Apple ürünleri genellikle orijinal perakende değerlerine daha yakın yeniden satış fiyatlarıyla sonuçlanır.

Örneğin, Samsung Galaxy S21’i iPhone 12 ile karşılaştıralım. Apple, iPhone 12 Pro Max’i Kasım 2020’de piyasaya saladı ve 1.199 dolara perakende satış yaptı. Mart 2022’de, eBay’de yaklaşık 900 $ karşılığında kullanılmış bir model alabilirsiniz.

Öte yandan, S21 Ultra Ocak 2021’de piyasaya çıktı ve ayrıca 1.199 dolara perakende satışa çıktı. Ancak, yeniden satış değeri eBay’de zaten 550 $ civarına düştü.

2. Daha Az Güvenlik Riski

Siber güvenlik söz konusu olduğunda iOS cihazları avantajlıdır. İPhone, özel App Store, kapalı ekosistemi ve hızlı güncellemeleri sayesinde Android’den daha sıkı güvenliğe sahiptir. Bunlar, iOS cihazlarını sızmayı zorlaştırır.

Ayrıca, bir iPhone’un bir virüsle enfekte olma olasılığı son derece düşüktür. Güvenliği ihlal edilmiş güvenlik sistemlerine sahip çoğu iOS cihazı ya jailbreak yapıldı ya da yetkisiz teknisyenler tarafından donatıldı.

Bununla birlikte, Google’ın siber güvenlik önlemleri alay edilecek bir şey değildir. Ancak, Android cihazları sık sık özelleştirmek, onları çeşitli güvenlik tehditlerine eğilimli bırakır.

3. Son Derece Kullanıcı Dostu Arayüz

Android, tam özelleştirmeye uygun açık bir platforma sahiptir. Akıllı telefonunuzun ayarları üzerinde tam kontrole sahip olursunuz ve bunları yürütmek için Google Play’deki uygulamaların geniş kapsamını kullanabilirsiniz.

Ancak, bu özelleştirme düzeyi de dik bir öğrenme eğrisi oluşturur. Tüm akıllı telefon kullanıcılarının sahip olmadığı Android’in platformunu kullanmak için bazı teknik yeterlilik ve özelleştirme deneyimine ihtiyacınız olacak.

Aksine, iOS cihazları basit, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Önceden yüklenmiş, kutudan çıkmış çeşitli özelliklerle birlikte gelirler, böylece bunları en başından itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir iOS arayüzünü öğrenmek için çok fazla zamana ihtiyacınız olmayacaktır.

4. Üstün Telefon Koruma Planları

AppleCare+ dik bir primle geliyor. Asurion, SquareTrade ve Samsung Care+ gibi alternatifler nispeten daha ucuz telefon koruma planları sunar.

Ancak, hiçbiri Apple’ın kolaylaştırılmış, sorunsuz servisleriyle karşılaştırılamaz. Müşteri hizmetleri hattında saatler geçirmek yerine, onarım teklifleri ve tahminler için yerel Apple Store’unuzu ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca, iddialar bir esintidir. Çoğu zaman, mağaza içi bir Apple çalışanına danışabilir ve bir veya iki saat içinde yepyeni veya yeni onarılmış bir cihazla dışarı çıkabilirsiniz.

5. Sorunsuz Entegre Apple Ekosistemi

Kuşkusuz, Google Android cihazları ekosistemine entegre etme konusunda bazı ilerlemeler kaydetti. Ancak, iOS dışı araçları kullanarak kolaylaştırılmış, birbirine bağlı bir ekosistem oluşturmak genellikle üçüncü taraf uygulamalar ve platformlar gerektirir.

Açık dizüstü bilgisayarın klavyesinin üstünde akıllı telefon

Alternatif olarak, Apple’ın şirket içi özellikleri kapalı ve entegre ekosistemini birbirine bağlar. iMessage, Apple Pay, FaceTime ve iCloud gibi hizmetleri iOS destekli tüm aygıtlarınızda kullanabilirsiniz, böylece tüm sistem tümleştirmesini etkinleştirebilirsiniz.

6. Sahteleri Tespit Etmek Kolay

İkinci el bir akıllı telefon satın almak istiyorsanız, orijinalliği doğrulamayı öğrenin. Dolandırıcılar on yıllardır sahte cihazlar satıyor. Dahası, piyasada dolaşan Android taklitleri, günümüzde orijinal meslektaşlarıyla neredeyse aynı görünüyor. Süper dakika detaylarına dikkat etmeniz gerekir.

Neyse ki, ikinci el bir iPhone’un meşruluğunu doğrulamak önemli ölçüde daha kolaydır. iOS cihazlarının özel bir arayüzü vardır, böylece sahteleri kolayca tespit edebilirsiniz, çünkü Siri, iCloud ve hatta App Store gibi özelliklere sahip olmazlar.

Ayrıca, her cihaz benzersiz bir seri numarası ile birlikte gelir. Git Genel > Hakkında > Ayarlarsonra aşağı kaydırın. Seri Numarası bölümünü kullanın.

Ardından, apple’ın servis ve kapsam kontrol sayfasına kopyalayıp yapıştırın. Size yasal bir seri numarası verilmişse, cihazın geçerli satın alma tarihini, telefon teknik destek süresinin dolmasını ve servis kapsamını görürsünüz.

7. fonksiyonel kamera ve doğal görünümlü fotoğraflar

Sadece kamera özelliklerine dayanarak, birçok Android cihazının en son iPhone modellerinden daha iyi performans gösteren olduğunu göreceksiniz. Tabii ki, iPhone’lar kristal netliğide görüntüler üretir. Ancak, Samsung gibi en iyi Android markaları cihazlarını daha yüksek kaliteli kameralarla donatıyor.

Örneğin, Samsung Galaxy S22 Ultra’ı iPhone 13 Pro Max ile karşılaştıralım. Galaxy S22 Ultra, 8K 24fps video kayıt özelliklerine sahip 108MP’lik bir kameraya sahiptir. Bu arada, iPhone 13 Pro Max sadece 4K 60fps’ye kadar çekim yapan 12MP kameraya sahip.

Teknik özelliklerdeki farka rağmen, birçoğu hala iPhone’un kamerasını tercih ediyor. Neden? Çünkü daha işlevsel ve gerçekçi, doğal görünümlü görüntüler üretiyor. Kabul edelim ki, bugün çok az insan 4K çekim, çok daha az 8K. Galaxy S22 Ultra’nınki gibi yüksek performanslı bir kameradan, yalnızca sosyal medya için fotoğraf ve video çekmek için kullanmayı planlıyorsanız yararlanamazsınız.

8. İstem Güncellemeleri

Apple, yazılım güncellemelerini en geç sekiz yıl önce piyasaya sürülen tüm desteklenen cihazlarda kullanıma sunar.

Bu arada, Android cihazlar genellikle Google’ın Android’in en son sürümünü yayınlamasından haftalar veya aylar sonra güncelleme alır. Bunun nedeni, Android üreticilerinin genellikle kendi yazılım bindirmelerini (Samsung’un One UI’u gibi) uygulamasıdır, bu nedenle her yeni güncellemeyi optimize etmek için zamana ihtiyaçları vardır.

Samsung ve LG gibi küresel liderler bile hızlı güncellemeler yayınlamıyor. Google yalnızca kendi akıllı telefonlarına doğrudan işletim sistemi güncellemeleri sağlar: Pixel 5a ve Pixel 6.

9. Apple Pay’in Kullanımı Daha Kolaydır

Apple Pay, temassız ödemeler için en iyi platformlar arasında yer almaktadır. Apple Watch, iPad ve MacBook gibi iOS destekli diğer aygıtlarınızdan hızlı bir şekilde entegre edebilir ve erişebilirsiniz.

Google Pay ve PayPal gibi seçenekler de dikkat çekici özellikler sunar. Ancak, arayüzleri biraz daha zorludur, ayrıca Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelmezler.

İlgili: İPhone’un Diğer Akıllı Telefonlardan Daha Iyi Performans Gösteren Nedenleri

Ayrıca, Apple Pay yaygın olarak kullanılmaktadır. Apple Pay ana sayfası, ABD’deki perakende mağazalarının, marketlerin, taksilerin ve otomatların% 85’inden fazlasının Apple Pay’i kabul ettiğini belirtmektedir.

İhtiyaçlarınıza Uygun Bir Akıllı Telefon Seçin

Bir Android cihazla mı yoksa bir iPhone ile mi gitmelisiniz? Kullanmak için minimum teknoloji bilgisi gerektiren kullanıcı dostu, basit bir cihaz istiyorsanız, yeni bir iPhone alıp alın. Apple’ın ekosistemini uygun bulacaksınız.

Ancak, daha özelleştirilebilir, açık bir platform istiyorsanız Android işletim sistemlerinde çalışan cihazları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Düzinelerce Android markası arasından seçim yapabilirsiniz.

Genel olarak, seçimlerinizi sınırlamayın. Yaşam tarzınıza, teknolojik yeterliliğinize ve cihaz tercihlerinize göre bir iOS veya Android akıllı telefondan nasıl yararlanacağınızı değerlendirin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan