Android’de Bluetooth Kullanarak Bir Cihaz Nasıl Eşleştirilir

Android’de Bluetooth Kullanarak Bir Cihaz Nasıl Eşleştirilir

Android telefonunuz ile hoparlörler, kulaklıklar veya akıllı saat gibi başka bir cihaz arasında Bluetooth bağlantısı yapmanız mı gerekiyor? İşte nasıl yapacağız.

Yakındaki cihazları kablosuz olarak bağlamak için bir teknoloji olan Bluetooth’u duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Bir Android kullanıcısı olarak, cihazınızdaki ayarlar menüsünden fark ederdiniz.

Bluetooth kullanarak Android telefonunuza birkaç cihaz bağlayabilirsiniz. Daha fazla okumayı öğreneceğiniz için cihazları eşleştirmek de kolaydır.

Bluetooth Nedir ve Hangi Cihazlarla Eşleşebilirsiniz?

Bluetooth, cihazları birbirine kısa bir aralıkta bağlamanızı sağlayan bir radyo iletişim teknolojisidir. Bağlantı yapmak için telefonunuzun Wi-Fi veya mobil verilerini kullanmaz.

Genellikle, Bluetooth geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle en son Bluetooth 5 cihazları önceki Bluetooth sürümlerini spor olan cihazlarla eşleştirebilmelidir.

Bluetooth bağlantısı ile kablosuz olarak müziğin keyfini çıkarabilir veya dosya ve fotoğraf paylaşabilirsiniz. Telefonunuzun çalma listelerinin keyfini çıkarmak veya aramaları eller serbest yapmak için aracınızın bilgi-eğlence sistemine bile bağlanabilirsiniz.

Bluetooth Mesajını Ekranda Gösteren Araçta Bilgi-Eğlence Sistemi

Başka bir telefon, tablet, Bluetooth hoparlör, Bluetooth kulaklık ve kulaklık, bilgisayar veya fitness bandı gibi bir aksesuar bağlayabilirsiniz.

Çoğu Bluetooth aygıtı için eşleştirme yöntemi benzerdir. Burada sizi Android telefonumdaki adımlardan geçireceğim. Cihazınızdaki işlem değişebilir, ancak çok farklı olmamalıdır.

Android Telefonunuza Bluetooth Cihazı Eşleştirme ve Bağlama

İlk olarak, telefonunuzda Bluetooth’u açmalısınız. İki yolu vardır:

  • Hızlı Ayarlar’ı açmak için iki parmağınızı kullanarak ekranınızın üst kısmından aşağı kaydırın. Bluetooth’a dokunun B simgesini açın. Bu düğmeye dokunup basılı tutmak sizi Bluetooth ayarları sayfasına götürecektir.

  • Açık Ayarlar telefonunuzda ve Bluetooth. Bir sonraki sayfada, yanındaki düğmeyi Bluetooth.

Bu, bir sonraki Diğer cihazlar tarafından görülebilir seçeneği varsayılan olarak Gelişmiş Ayarlar. Değilse, açın.

Ardından, bağlandığınız Bluetooth cihazını bulunabilir hale getirin;

Eşleştirme işlemi, cihazın kullanım kılavuzunda bulacağınız her cihaza göre değişir. Amazon Echo gibi bazı ürünler de Bluetooth hoparlör olarak çalışır ve “Alexa, pair” diyerek eşleştirme moduna girebilir. Diğerleri, bir dizüstü bilgisayar gibi, her iki cihazda da altı basamaklı bir pim eşleştirmenizi gerektirecektir.

Kulaklık veya hoparlör gibi çoğu cihazda, güç düğmesine veya üzerinde Bluetooth sembolü bulunan eşleştirme düğmesine basılı tutmanız yeterlidir. Kısa bir süre bir ses duyacaksınız veya eşleştirme modunda bir bildirim ışığı yanıp sönecek. Eşleştirme modunun yalnızca kısa bir süre için etkin olduğunu unutmayın.

Cihazlarınızı Eşleştirin

Bunu yaptıktan sonra Bluetooth eşleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

  1. Bluetooth Ayarları sayfasında bulabilirsiniz. Şimdiye kadar telefonunuz Bluetooth cihazlarını arıyor olacak. Bu biraz zaman alabilir, ancak yakında cihazların adlarının Kullanılabilir Cihazlar.

    1. Eşleştirmeye çalıştığınız cihaz görünmüyorsa, Yenilemek düğmesinin yanındaki düğme Kullanılabilir Cihazlar. Telefonunuz cihazlar için tekrar tarar.

  2. Cihaz altında göründüğünde Kullanılabilir Cihazlar adına dokunun. Bluetooth kulaklıklarımı telefonumla eşleştirmeye çalıştım ve aşağıdaki ekran görüntüsünde adını görebilirsiniz. HD 4.40BT Ortaya çıktı.

  3. Aygıtla eşleştirmek için bir istem alabilirsiniz. Üzerine dokunun Çift ve cihaz telefonunuza bağlanır.

  4. Daha fazla bilgi için bilgi simgesine dokunun ben, aygıt adının yanında. Bu, bir sonraki Eşleştirilmiş cihaz sayfası, cihazın ne yapmasına izin verildiğini göstermek için açılacaktır. Bu kulaklık durumunda — arama, medya sesi ve kişi almak için.

  5. Bu sayfada ayrıca Ayırmak seçeneğini belirleyin. Bu, bir sonraki Eşlenmemiş seçeneği de bu sayfadadır. Bağlantı düzgün çalışmadığında, aygıtın eşleşmesini ve eşlenebilmesini yeniden deneyebilirsiniz. Ayrıca, bir çözüm için cihazın kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Bir cihaz eşleştirildikten sonra, telefon ekranınızın üstünde Wi-Fi veya mobil ağ simgelerinin yanında Bluetooth simgesi görünecektir. Çoğu Android cihaz aynı anda iki ila beş Bluetooth cihazı bağlayabilirken, bazıları yedi cihaza kadar destekler.

Unutmayın, bir cihaz eşleştirildikten sonra, kapalı olsa bile Kullanılabilir Cihazlar altında eşleştirilmiş bir cihaz olarak görünecektir. Ve bir kez açıldıktan sonra, telefonunuzun Bluetooth’u açıksa ve her iki cihaz da kapsama alanındaysa, Android telefonunuza otomatik olarak bağlanır.

Artık kullanmak istemiyorsanız cihazın eşlemesini yapmanız gerekir.

İlgili: Telefonunuzu Bluetooth Kullanarak Bir Bilgisayara Bağlama

Telefonunuzu ve Bluetooth Cihazınızı Eşleştirin ve Kablosuz Özgürlüğün Tadını Çıkarın

Günümüzde çoğu cihazda Bluetooth bulacaksınız ve dahili hoparlörlü akıllı saatler ve güneş gözlüğü gibi yenilikçi ürünler Bluetooth’a güveniyor.

Artık cihazları Android telefonunuzla nasıl eşleştirebileceğinizi bildiğinize göre, kablosuz özgürlüğün tadını çıkarmak için Bluetooth bağlantısını kullanarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan