Android ve Linux Arasında Dosya Aktarmak İçin En İyi 8 Uygulama

Android ve Linux Arasında Dosya Aktarmak İçin En İyi 8 Uygulama

Linux’u masaüstünde çalıştıran bir Android kullanıcısı olarak, Android telefonunuz ve Linux bilgisayarınız arasında dosya aktarmak için çeşitli seçenekleriniz vardır. USB kablosu veya Bluetooth kullanmak bu tür iki yöntemdir.

Ancak, bu yöntemler cihazlarınız arasında dosya aktarmanıza yardımcı olsa da, dosyaları sık sık aktarmanız gerektiğinde verimsiz olma eğilimindedir. Öte yandan, dosya aktarım uygulamaları, cihazlar arasında hızlı ve verimli dosya aktarımlarını kolaylaştırdığı için çok daha iyi bir seçenektir.

İşte kontrol etmeniz gereken Android ve Linux arasında dosya aktarmak için en iyi uygulamalar.

Resim Kredisi: Andy Homes/GitHub

GSConnect, özellikle GNOME Shell için tasarlanmış, cihazlar arasında kablosuz olarak dosya aktarmanızı sağlayan çok platformlu bir uygulama olan KDE Connect’in bir uygulamasıdır. Kullanmayı planlıyorsanız, Android için eşdeğeri Play Store veya F-Droid’den alabileceğiniz KDE Connect’tir.

GSConnect, KDE Connect’e benzer şekilde çalışır, ancak bununla birlikte araç setleri, bağımlılıklar ve masaüstü ortamı hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Bu nedenle, çok çeşitli Linux dağıtımlarında kullanabilirsiniz.

Dosya paylaşımı hakkında konuşan GSConnect, Android cihazınız ile Linux masaüstünüz arasında herhangi bir kablo olmadan dosya, bağlantı ve metin paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca, uygulamayı kullanarak mesaj gönderebilir / alabilir, belirli sistem tercihlerini kontrol edebilir ve bildirimleri senkronize edebilirsiniz.

Ayrıca, GSConnect, Nautilus dosya yöneticisi gibi uzantılar için de destek sağlar: dosya aktarımını ve Chrome ve Firefox için WebExtension’u kolaylaştırmak için: bağlantıları açmayı ve SMS göndermeyi basitleştirmek.

Warpinator

Warpinator, dosyaları ve klasörleri aynı yerel ağdaki Android ve Linux cihazları arasında taşımak için hafif ve minimal bir dosya aktarma uygulamasıdır. Açık kaynaklıdır ve Linux Mint’in arkasındaki ekip tarafından geliştirilmiştir, bu da forumlarında sürekli destek alacağınız anlamına gelir.

Warpinator’ı kullanmak oldukça basittir: her iki cihazınıza da yüklemeniz, aynı grup koduna sahip olduklarından emin olmanız, bağlantıya izin vermek için güvenlik duvarlarınızı düzenlemeniz ve dosyalarınızı göndermeniz yeterlidir.

Bağlantı sorunlarıyla karşı karşıyaysanız, bu tür sorunları gidermek için bağlantı noktalarını kayıt ve aktarımlar için yapılandırabilir, grup kodunu değiştirebilir ve güvenlik duvarı kurallarını güncelleştirebilirsiniz.

Warpinator’ın benzersiz özelliklerinden biri, aynı anda birden fazla cihaza bağlanma yeteneğidir, bu da dosyaları aynı anda aktarmanız gerektiğinde kullanışlı olur. Ayrıca, dosyaları kimlerin aktarabileceğini/alabileceğini kısıtlamak için grup kodunu kullanma seçeneği de vardır.

Feem ile Windows'ta Wi-Fi Direct üzerinden dosya alma

Feem, Wi-Fi Direct kullanarak çevrimdışı çalışan platformlar arası bir dosya aktarım uygulamasıdır. Bulut veya sunucuları içermediği için, bu bulut kullanarak ne kadar veri aktarabileceğinizin bir sınırı yoktur. Benzer şekilde, tüm dosya aktarımlarınız çevrimdışı gerçekleştiğinden, dosya paylaşırken bant genişliğinizi aşmazsınız.

Bulutu içermeyen çevrimdışı olmanın bir diğer avantajı da hassas dosyaları aktarmak için kullanabilmenizdir. Bu güvenliği daha da artırmak için Feem, tüm yerel transferleri TLS ile şifreleme sözü veriyor.

Feem, Bluetooth’tan 50 kat daha hızlı ve Dropbox’tan iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, dosya aktarımlarınıza kaldığınız yerden devam etme olanağı elde edersiniz.

Dosya aktarımlarının yanı sıra Feem, uygulamada doğrudan cihazlarınız arasında metin ve bağlantı göndermenizi sağlayan bir sohbet işlevi de içerir. Bu sohbet otomatik 48 saat sonra yok eder.

EasyJoin

EasyJoin, Pushbullet ve Join’e benzer güçlü bir dosya aktarım uygulamasıdır. EasyJoin ile Android cihazınız ile Linux masaüstünüz arasında kolayca dosya paylaşabilirsiniz. Sadece bu değil, hatta bir etkin nokta oluşturabilir ve aralarında sorunsuz bir şekilde dosya ve mesaj alışverişi yapmak için tüm cihazlarınızı ona bağlayabilirsiniz.

İlgili: Pushbullet için En İyi Ücretsiz Alternatifler

EasyJoin dosyaları aktarmak için yalnızca yerel ağınızı kullanırken, uzak cihazlarla dosya alışverişi yapmak için çevrimiçi olma seçeneğiniz vardır. Tüm aktarımlarınız ve uygulamadaki diğer iletişimler uç-uç şifreleme kullanılarak güvence altına alınır.

Dosya paylaşımının yanı sıra EasyJoin bir sürü başka şey de yapabilir. Örneğin, bağlı cihazlardaki medyayı kontrol etmek, cihazlarınıza P2P mesajları göndermek, cihazlar arasında içerik kopyalayıp yapıştırmak için panoları otomatik olarak senkronize etmek ve hatta SMS ve telefon görüşmelerini okumak ve göndermek için kullanabilirsiniz.

Senkronizasyon

Resim Kredisi: tomasz1986/GitHub

Syncthing başka bir ücretsiz ve açık kaynaklı dosya senkronizasyon uygulamasıdır. Öncelikle Linux’ta Senkronizasyon’a web kullanıcı arabirimi aracılığıyla erişebilirsiniz, ancak web sürümünü beğenmemeniz durumunda kontrol edebileceğiniz topluluk tarafından geliştirilen birkaç GUI sarmalayıcısı vardır.

Eşitleme bir P2P bağlantısı kullanır ve dosyaları yerel ağdaki aygıtlar arasında veya internet üzerinden uzak aygıtlar arasında eşitlemenizi sağlar. Cihazlar arasında aktarılan tüm veriler TLS ile şifrelenir. Ayrıca, her cihaz bir şifreleme sertifikası kullanılarak tanımlanır, böylece yalnızca açıkça izin verdiğiniz cihazlar diğer cihazlarınıza bağlanabilir.

Syncthing’in dikkat çeken avantajlarından biri, dosya aktarımlarına veya cihazlara kısıtlama getirmemesidir. Bu, istediğiniz kadar cihaza çok sayıda dosya ve klasör aktarabileceğiniz anlamına gelir.

Benzer şekilde, yinelenenleri önlemek ve cihazınızda aynı dosyanın /klasörün birden fazla kopyasına sahip olmadığınızdan emin olmak için yerleşik bir dosya sürüm oluşturma sistemi içerir.

SendAnywhere

Send Anywhere popüler bir platformlar arası dosya paylaşım uygulamasıdır. Android ve Linux da dahil olmak üzere çeşitli mobil ve masaüstü işletim sistemleri için istemcileri vardır. Android telefonunuz ve Linux bilgisayarınız arasındaki her türlü dosyayı kalitelerini etkilemeden aktarmak için kullanabilirsiniz.

İdeal olarak, Her Yere Gönder, dosya aktarmak için altı basamaklı bir anahtar kullanmanızı ister. Ancak, belirli bir cihazla sık sık aktarım gerçekleştirirseniz, dosyaları hızlı bir şekilde aktarması için bu doğrulamayı atlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, Her Yere Gönder, aynı anda birden çok cihaz arasında dosya paylaşmak istediğinizde bir bağlantı oluşturma seçeneği de sağlar. Bu bağlantı zamana bağlıdır ve süresi dolduğunda içeriği silinir.

Send Anywhere’in Linux için bir istemcisi olmasına rağmen, web kullanıcı arabirimini kullanarak Android’e dosya aktarmak da mümkündür.

AirDroid

AirDroid, Linux ve Android arasında dosya aktarmak için kullanabileceğiniz başka bir uygulamadır. Ancak, diğer uygulamalardan farklı olarak, bu sadece bir dosya aktarım uygulaması değildir; öncelikle bir cihaz yöneticisi olması amaç içindir ve ücretsiz hesabının birkaç sınırlaması vardır.

Ancak cihazlarını kontrol etmek için AirDroid’i zaten kullanan biriyseniz, cihazlar arasında dosya aktarmak için de kullanabileceğinizi bilmek sizi memnun edecektir. Ancak, bunu yapmak, uygulamanın dosya paylaşım özelliklerini sonuna kadar kullanmak için premium plana yükseltmenizi gerektirecektir.

Bunu söyledikten sonra, AirDroid’deki dosya paylaşım deneyimi oldukça iyidir ve her türlü dosyayı cihazlar arasında hızlı (20MB / s’ye kadar) ve sorunsuz bir şekilde aktarmak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, Android’inizi yönetmek ve doğrudan masaüstünüzden çeşitli uygulamalar için metin gönderme/alma, arama yapma ve bildirimleri görüntüleme/yanıtlama gibi şeyler yapmak için Linux bilgisayarınızda AirDroid’in istemcisini kullanabilirsiniz.

Snapdrop

Snapdrop, cihazlar arasında dosya aktarmak için hafif bir web uygulamasıdır. Bir web tarayıcısında çalışır ve böylece Linux ve Android de dahil olmak üzere hemen hemen her masaüstü veya mobil platformda kullanabilirsiniz.

Snapdrop, dosya aktarımlarına izin vermek için bir P2P bağlantısına dayanır. Dosyaları paylaşabilmek için cihazların aynı ağda olmasını gerektirir. Ve en iyi yanı, hizmetin kullanması için kaydolmanızı gerektirmez.

Snapdrop’u oldukça fazla kullanırsanız, hızlı erişim için kısayolunu masaüstünüze (Linux’ta) veya ana ekranınıza (Android’de) kaydedebilirsiniz. Ayrıca, gelen dosyalar için uyarı almak için bildirimleri etkinleştirebilir ve ayrıca dosyaları paylaşmadan önce diğer kullanıcılarla mesaj alışverişi yapmak için metin özelliğini kullanabilirsiniz.

Gizliliği ve güvenliğine gelince, Snapdrop şifrelemeyi zorunlu kılan WebRTC’yi kullanır ve bu nedenle platformda paylaştığınız tüm dosyalar aktarımda şifrelenir.

Linux ve Android Dosya Aktarımı Basitleştirildi

Kullanmak için doğru yazılımı biliyorsanız, Android ve Linux arasında dosya aktarmak kolaydır. Bu listicle, gereksiniminize uygun en iyi dosya aktarım uygulamasını bulmanıza yardımcı olmalı ve Android cihazınız ile Linux masaüstü arasında ileriye dönük tüm dosya aktarımı için kullanabilmelisiniz.

Bununla birlikte, bir uygulama yükleme fikrini beğenmediyseniz, Linux bilgisayarınız ile Android (veya iOS) cihazlarınız arasında dosya paylaşmak için Snapdrop’u kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan