Android Telefonunuzun RAM’i Neden Dolu ve Temizlemelisiniz?

Android Telefonunuzun RAM’i Neden Dolu ve Temizlemelisiniz?

RAM, Android telefonunuzun donanımının ayrılmaz bir bileşenidir. Bu nedenle, durumunu her kontrol ettiğinizde neredeyse dolduğunda endişe duymanız doğaldır. Ama yapmalı mısın?

RAM yönetimi yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Google’ın Android’i sürekli olarak optimize etmesiyle, telefonunuz ram yönetimini büyük ölçüde otomatikleştirmek için iyi bir donanıma sahip. Bu nedenle, Android telefonunuzun RAM’i ve onu yönetmenin en iyi yolları hakkında sahip olabileceğiniz bazı genel soruları yanıtlayalım.

RAM’inizi Tüketen Nedir Nasıl Kontrol Edilir

RAM yönetimi ile ilgili gelişmiş şeyleri tartışmadan önce, bellek tüketimini her uygulama tarafından nasıl kontrol edeceğinizi bulalım. Bunu ayarlar menünüzden yapabilir veya üçüncü taraf bir uygulamaya gidebilirsiniz.

Ayarlar menüsünden RAM tüketimini şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Önce Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekebilir.

  1. Git Ayarlar.

  2. Arama çubuğuna “Bellek” yazın.

  3. İki arama sonucu olabilir: Bellek ve Depolama. Herhangi birine dokunun, sizi RAM menüsüne götürecektir.

Bu menüde, genel bellek tüketimini görüntüleyebilir ve her uygulamanın ne kadar bellek yediğini de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, son üç saat, altı saat, 12 saat veya gün gibi istatistiklerin süresini ayarlama seçeneğiniz de vardır.

Alternatif olarak, RAM tüketimini Bellek Bilgisi veya Basit Sistem Monitörü gibi üçüncü taraf bir uygulamayla da kontrol edebilirsiniz. Ancak, ayarlar menüsünden alacağınız bilgiler yeterli olmalıdır.

Android RAM’i Nasıl Yönetiyor?

Android’in RAM yönetimi yıllar içinde çok gelişti. Sistem artık hangi uygulamanın kapatılacasına ve hangisinin çalışmasına izin vereceğine akıllıca karar verir.

Android işletim sistemi tarafından kullanılan algoritma, hangi uygulamaları sık kullandığınızı bulur ve bu uygulamaları daha hızlı performans için bellekte tutar – bir dahaki sefere ihtiyacınız olanda çok daha hızlı yüklenirler. Sistem daha sonra başka bir görev için daha fazla RAM gerektiğinde geri kalanını bellekten kaldırır.

RAM’inizin Dolu Olması Önemli mi?

Yani, bu bizi şu soruya getiriyor: RAM’inizin dolu olması bile önemli mi? Kısa cevap hayır. RAM sistem tarafından kullanılmak üzere vardır. Her zaman boş tutulmamalıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, Android telefonunuzda otomatik RAM yönetimi vardır. Uygulamalarınızı bellekte tutar, böylece bu uygulamalar daha hızlı açılır ve tüm Android deneyiminizi daha iyi hale getirir. Bir uygulamayı açarsanız ve çalıştırmak için RAM sıkıntısı varsa, sisteminiz herhangi bir işlem yapmanızı gerektirmeden otomatik olarak bazı RAM’leri temizler.

Tam RAM’in sorun olması muhtemel olan tek zaman, eski veya bütçe cihazlarda bir sorun olabilecek yeterli miktarda sahip değilseniz veya çok üst düzey oyunlar oynuyorsanız. Bu gibi durumlarda, sistem mevcut olanı hokkabazlık yapmak için elinden geleni yapacaktır, ancak telefonunuzda yaptığınız görev için yeterli RAM yoksa, performansta bir isabet görürsünüz.

Tüm uygulamalarınızı bellekten kaldırmalı mısınız?

Uygulamaları kapatmak teknik olarak bu uygulamaları bellekten kaldırır, ancak soru RAM’inizi boşaltmanız gerekip gerekmediğidir. Geçmiş makalemizde de tartıştığımız gibi, uygulamaları her zaman kapatmak iyi bir fikir değildir.

Uygulamaları RAM’den kaldırmak sistem için ters etkiye neden oluyor. Bundan neredeyse hiç fayda elde etmenin bir faydası yok. Pil ömrünüzü artırmaz ve ön plan uygulamaları arka plan uygulamalarını kapatarak daha hızlı çalışmaz.

Ne Kadar RAM’e İhtiyacınız Var?

Bu sorunun cevabı çoğunlukla telefonunuzu ne için kullandığınıza bağlıdır. Daha ağır, kaynak aç oyunlar oynarsanız, daha fazla RAM’e ihtiyacınız vardır. Bu yazı itibariyle, Samsung ve OnePlus gibi şirketlerin amiral gemisi telefonları 12 GB’a kadar RAM sunuyor. Ancak, telefonunuzda sağlam bir CPU varsa, 4GB mutlak taban çizgisi olmak üzere 8 GB civarında bir şey yeterli olmalıdır.

RAM Yönetimi Konusunda Endişelenmeyin

Tartıştığımız gibi, Android telefonunuz artık RAM’i sizin için yönetecek kadar akıllı. Manuel olarak yapmaya neredeyse hiç gerek yoktur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, sadece birkaç gereksiz uygulamayı kapatmak işe yarayacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan