Android Telefon TV’ye Nasıl Bağlanır: çalışan 7 Yöntem

Android Telefon TV’ye Nasıl Bağlanır: çalışan 7 Yöntem

Android ekranınız muhtemelen o kadar büyük değildir. Phablet boyutlu bir cihaz kullanıyor olsanız bile, ekran en fazla yedi inç civarında olacaktır.

Bu arada, duvarınızdaki televizyon 40 inç veya daha büyük. Peki nihai büyük ekran Android deneyimi için telefonunuzu veya tabletinizi TV’nize nasıl bağlarsınız?

Android Telefonunuzu Neden TV’nize Bağlamalı?

Bunun bir nedeni oyun oynamaktır. Büyük ekranda, mobil oyun aniden özel bir oyun yerine halka açık bir eğlenceye dönüşür – hatta oyun konsolunuzu kullanmayı bırakabilir ve Android cihazınızı retro oyun için kullanabilirsiniz.

Buradaki olasılıklar oldukça yüksek. Android oyunlarını TV’niz olmadan oynamak istemeyeceğiniz kadar iyi bir deneyim bulabilirsiniz. Öyleyse, en iyi sonuçlar için cihazınıza bir denetleyici bağlayın.

Bu arada, fotoğraf ve video koleksiyonlarınız da paylaşmak için mükemmel olabilirken, sunum yazılımı ekranınıza hdmi bağlantısından yararlanabilir. Üretkenlik amacıyla TV’nize HDMI bağlantısı bile kullanmak isteyebilirsiniz.

Peki, Android cihazınızı HDMI TV’nize nasıl bağlarsınız?

1. Google Chromecast

Muhtemelen en belirgin yöntem popüler Google Chromecast Ultra üzerinden. Bu, aslında medyayı veya telefonunuzun ekranını doğrudan bir TV’ye aktarmak için bir araçtır. Chromecast bir HDMI konektörüne ve bir USB güç kablosuna sahiptir (çoğu TV’de cihaza güç sağlamak için yeterli enerji sağlayan bir USB bağlantı noktası vardır). Android cihazınızla eşleştirildikten sonra kullanıma hazırdır.

Tek yapmanız gereken Fırlatmak Android’in aşağı çekilmesi komutu Hızlı Ayarlar simgesini en sevdiğiniz uygulamalarda bulabilirsiniz. Örneğin, mobil Chrome uygulamasının Bir Cast seçeneği vardır.

Chromecast’i ayarlama ve içeriği TV’nize aktarma veya oyunlarınızı yansıtma hakkında tüm ayrıntılar için kapsamlı Chromecast kurulum kılavuzumuza bakın.

2. Ekranınızı Bir Amazon Yangın Çubuğuyla Yansıtın

Android cihazınızın ekranını kablosuz olarak yansıtmanın bir başka yolu da Amazon Fire Stick kullanmaktır. Buradaki fikir Chromecast kullanmaya benzer: iki cihazı birbirine bağlar ve ana ekranı bir TV’ye “atarsınız”. Daha sonra TV’nizdeki içeriği, uygulamaları, oyunları ve herhangi bir akış medyasını görüntüleyebilirsiniz.

Amazon Fire TV Stick, Amazon’un en çok satanlarından biridir ve Google Chromecast Ultra’dan çok daha esnek bir medya merkezi seçeneğidir. Daha fazla bilgi için Amazon Fire TV Stick’i kurma kılavuzumuza bakın.

3. Miracast Dongle

Kablosuz bir HDMI sistemi olan Miracast, birçok modern TV’ye yerleştirilmiştir. TV’nizde Miracast uyumluluğu olmasa bile Blu-ray oynatıcınızın veya medya merkezinizin olduğunu görebilirsiniz. Bunu başaramazsanız, ucuz bir Miracast dongle’ı TV’nizin HDMI bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz.

Android 6.0 Marshmallow veya daha yenisini çalıştıran bir cihazla Miracast cihazına bağlanmak için Ekran yansıtma > Aygıt bağlantısı > ayarlar ve oradaki adımları izleyin. Eski cihazlar için Görüntü > Cast ekranını > ayarlarmenüsünü açın ve Kablosuz ekranı etkinleştir.

Ancak, Android’in son sürümlerinde hala hatalarla karşı karşıyaysanız ayarlarınızda Screencast’i aramayı deneyin. Etkinleştirildikten sonra, cihazınızı kesinlikle ekranınızda bulacaksınız.

4. USB – HDMI

Son yıllarda USB – HDMI desteği geliştirildi. Bunun için, USB konektöründen (mikro USB veya USB tip-C konektörü) gelen sinyalleri HDMI kablosuna dönüştürmek ve çıkışı seçtiğiniz TV veya monitörde görüntülemek için bir dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Amazon’da uygun bir USB – HDMI dönüştürücü satın alabilirsiniz.

Dönüştürücülerle uyumluluk cihazlar arasında farklılık gösterir. Bazı Samsung telefonları ve tabletleri, bazı HTC ve Motorola cihazları gibi onlarla çalışır, ancak diğerleri çalışmayabilir. Sadece dışarı çıkıp genel bir adaptör satın almayın.

Bunun yerine, Google’da “(Cihazınız) için USB HDMI adaptörü” araması yapın ve nelerin geldiğini görün. Genellikle, ilk sonuç sizi ihtiyacınız olan ekipman parçası için bir Amazon sayfasına götürecektir.

İki tür mevcuttur:

  • MHL: Bu, Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı anlamına gelir ve HD video ve sekiz kanallı surround ses sunar. 2010 yılında kuruldu ve şu anda superMHL spesifikasyonunu sunuyor. Cihazlar hem mikro USB hem de USB Type-C ile kullanılabilir.
  • Slimport: Düşük güç gereksinimlerine sahiptir, yani telefonunuzu pili tüketmeden TV’nize bağlayabilirsiniz. Tabii ki ağır grafik gereksinimleri olan bir oyun oynamıyorsanız! Neyse ki, birçok Slimport kablosu şarj kablonuzu bağlamak için bir USB bağlantı noktasına sahiptir.

Diğer AV bağdaştırıcı türlerinin kullanılabilir olduğunu unutmayın. HDMI TV’niz yoksa bunun yerine VGA uyumlu bir Slimport kablosu tercih edebilirsiniz.

5. Telefonunuzu Depolama Cihazı Olarak Bağlayın

Android telefonunuzu TV’nize bağlamanın başka bir yolu da bir USB depolama cihazıdır. Bu ekran paylaşımı için iyi olmasa da, yine de TV’nizde medya görüntülemenize izin verecektir.

Bu nedenle, en sevdiğiniz spor uygulamasından TV’ye video akışı yapamazken, tatil videolarınızı paylaşmaya devam edebilirsiniz. Tv’nizdeki (veya diğer medya aygıtındaki) USB bağlantı noktasının genel kullanım için olduğundan emin olun, çünkü bazıları yalnızca mühendis kullanımıyla sınırlıdır. TV’nin uzaktan kumandasının bazı medya kontrol seçenekleri de olmalıdır, böylece görüntülemek istediğiniz dosyaları telefonunuzda bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için telefonunuzu USB üzerinden TV’nize bağlama kılavuzumuza göz atın.

6. DLNA ile Ağınız Üzerinden TV’ye Yayın

TV’lerden Blu-ray oynatıcılara, alıcı kutularına ve konsollara kadar çeşitli cihazlar Digital Living Network Alliance (DLNA) yönergelerini destekler. Bu, Android cihazınızda doğru uygulama yüklüyken, medyayı doğrudan TV’nize aktarabileceğiniz anlamına gelir.

DLNA yaygın olarak kullanılır ve çoğu cihazda yerleşiktir, bu nedenle bunun için ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan şey BubbleUPnP veya belki de Plex gibi bir uygulamadır.

İndirmek: BubbleUpnP (Ücretsiz)

İndirmek: Plex (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

7. Eski Telefonlarda HDMI Konektörü

Eski Bir Android HDMI Telefon

Birkaç yıl önce, birkaç Android telefon ve tablet fiziksel bir HDMI çıkış bağlantı noktası ile birlikte gönderildi. Bu cihazlar arasında Sony Xperia S, LG Optimus 2x, LG Optimus 3D P920 (resimli), Acer Iconia A1 ve diğerleri vardı.

(GSMArena’da HDMI bağlantı noktalarına sahip cihazların neredeyse kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz.)

Bu eski cihazlardan birine sahipseniz, özel bir HDMI kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Bunların bir ucunda standart tip-A konektörü, diğer ucunda uygun bir konnektör bulunur. Bu Tip D (mikro HDMI), Type-C (mini HDMI) veya standart Tip-A olabilir.

Ancak bu telefonlarla ilgili sorun yaşları. Eski donanıma sahip Android’in en son sürümlerinin ve ayrıca güvenlik güncellemelerinin güvenliğinin ve kararlılığının keyfini çıkaramazsınız.

Devam Et, Android’i TV’nize Bağlayın!

Doğru donanımla, HDTV’nizde Android telefonunuzun veya tabletinizin yüksek kaliteli çıktısının keyfini çıkarabilirsiniz. İster oyun oynayın, ister fotoğraflara bakın, ister müziğin tadını çıkarın, olasılıklar ilgi çekicidir.

Örneğin, telefonunuzda veya tabletinizde Android için Plex’i çalıştırabilirsiniz. Bir zamanlar kişisel olan taşınabilir medya merkeziniz (bazı LAN yayın olanaklarına sahip olabilir) artık herkesin keyfini çıkarabileceği film ve TV şovlarını aile TV’nizde görüntüleyebilen tam teşekküllü bir medya merkezidir.

Tavsiye ettiğimiz ve tartıştığımız öğeleri beğendiğinizi umuyoruz! MUO’nun bağlı kuruluşu var
ve sponsorlu ortaklıklar, bu nedenle bazı satın alımlarınızdan elde edilen gelirden pay alıyoruz. Bu
ödediğiniz fiyatı etkilemez ve en iyi ürün önerilerini sunmamıza yardımcı olur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan