Android Power Kullanıcılarının Telefonlarında Sahip Olması Gereken 6 Teknik Özellikler

Android Power Kullanıcılarının Telefonlarında Sahip Olması Gereken 6 Teknik Özellikler

Güçlü bir kullanıcı olarak, her zaman yeni şeyleri test etmek için sınırları zorlamak istiyorsunuz. Bu test ve deneme için güçlü donanım kaynaklarına sahip bir telefona ihtiyacınız var.

Android telefonların birçok markası ve her telefon için tonlarca spesifikasyonla, güçlü bir kullanıcı olarak sizin için uygun olacak bir cihaza karar vermek zor olabilir.

Öyleyse, hızlı ve güçlü bir Android telefon arayışınızda size yardımcı olacak altı özel ize bakalım.

1. CPU nm İşlemi

Resim Kredisi: Qualcomm

Nanometre veya nm mesafe için bir ölçü birimidir. Bir nanometre 0.000000001 metreye eşittir. Yani, oldukça küçük bir birim.

Bir işlemcide, nm bir CPU oluşturan transistörlerin boyutunu ölçmek için kullanılır. Transistörler, açıp kapatarak hesaplamaların yapılmasından sorumludur. Daha küçük transistörler, bir CPU’ya daha fazla sığdırabileceğiniz anlamına gelir. Doğal olarak, bir işlemcide ne kadar çok transistör varsa, o kadar verimli bir şekilde performans gösterecektir.

Bu verimli performansın nedenleri arasında daha yüksek transistör yoğunluğu, daha düşük güç tüketimi ve daha kolay soğutma gereksinimleri saydır. Ayrıca, daha küçük transistörler daha büyük benzerlerine kıyasla daha hızlıdır.

Bu nedenle, bir sonraki Android telefonunuzu seçerken, CPU’nun nm’sine bakmak en iyisidir. Unutmayın, nm ne kadar düşükse, işlemcinin verimliliği o kadar iyi olur. Nm’ye göre farklı telefonların işlemcilerini karşılaştırın ve hangisinin daha verimli olduğunu bileceksiniz.

Bu yazı itibariyle, Samsung ve Xiaomi’nin en son telefonu 4nm CPU’lara sahip. Ancak, bugünlerde bütçe telefonlarında çoğunlukla 7nm ila 12nm seçenekleri bulacaksınız.

2. CPU Çekirdek Sayısı

Geçmişte, birçok CPU aynı anda tek bir göreve odaklanan tek bir çekirdek paketledi. Günümüzde CPU’ların aynı anda farklı görevler üzerinde çalışmak için birden fazla çekirdeği vardır. Her çekirdek, bir CPU içindeki ayrı bir transistör kümesidir. Kendi başına bir işlemcidir ve birden fazla işlemci daha iyi çoklu görev özellikleri sağlar.

Bu nedenle, tahmin ettiğiniz gibi, daha fazla çekirdek bir CPU’da daha fazla bilgi işlem yeteneği anlamına gelir. Ancak, bir sonraki bölümde tartışacağımız gibi, her zaman bir kural değildir.

2022’de, bir CPU’daki en yaygın çekirdek sayısı sekiz çekirdekli işlemci olarak bilinen sekizdir. Uygulamaların ve oyunların mevcut gereksinimleri için sekiz çekirdekli işlemciler daha uygundur ve yeterli olmalıdır. Ancak, bu kaçınılmaz olarak gelecekte daha fazla çekirdek ve teknolojilerdeki gelişmelerle değişecektir.

3. CPU Saat Hızı (GHz)

Bir CPU’nun saat hızı çekirdek sayısı kadar önemlidir. Gigahertz veya GHz, bir işlemcinin saat hızı için ölçü birimidir. Saat hızı, bir CPU tarafından saniyede yürütülen döngü sayısıdır. İşlemcilerin görevleri gerçekleştirmesini sağlayan bir döngüde milyarlarca transistör açıp kapanır.

Şimdi, çekirdek sayısı tek başına yüksek performansın bir işareti değil. Muhtemelen düşük kaliteli bir Android telefonda ve üst düzey bir telefonda sekiz çekirdek bulacaksınız. Ne fark ettin?

Evet, saat hızı bu CPU’ların farklı olduğu yerdir. Her biri 1 GHz’lik sekiz çekirdeğe sahip bir işlemci, her biri 2 GHz’lik sekiz çekirdekli bir CPU’dan daha yavaş olacaktır. Karar verme süreciniz sırasında her çekirdeğin saat hızını kontrol etmek önemlidir.

Bu nedenle, satın almak istediğiniz Android telefonların CPU’larını karşılaştırırken, güçlü kullanıcı ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için CPU’lar ile ilgili bu ilk üç noktaya göre bir karar vermenizi şiddetle tavsiye ederiz.

4. RAM

RAM veya rasgele erişim belleği, bir aygıtın kısa süreli veya geçici belleğidir. Bir uygulamayı veya oyunu başlattıktan sonra, işlemcinizin çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu veriler RAM’de depolanır.

Layman’ın şartlarına göre, telefonunuz daha hızlı işlem için etkin uygulamaların ve görevlerin verilerini RAM’inde depolar. RAK’lar okuma-yazma işlemleri açısından ROM’lara göre daha hızlıdır (Salt Okunur Bellek). Bu yüzden RAM’de depolanan uygulama da daha hızlı performans gösterecektir.

Devamını oku: RAM için Hızlı ve Kirli Bir Kılavuz: Bilmeniz Gerekenler

RAM genellikle performans belirtisi ve daha hızlı bir makine olarak kabul edilir. Ancak, RAM sadece çok şey yapabilir ve tam olarak kullanmak için güçlü bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır.

Şu anda, üst düzey telefonlarda 12 GB RAM kadar yer bulunuyor. Bununla birlikte, sağlam bir işlemciniz varsa 8 GB RAM de optimum sonuçlar sağlayacaktır. Ancak, Android işletim sistemi ve uygulamalarının sürekli artan boyutuyla, gelecekte 12 GB veya daha fazla RAM’e ihtiyacınız olacak.

5. Depolama

Bilgisayarların aksine, depolama akıllı telefonlardaki hız ve performansla doğrudan ilişkili değildir. PC’lerde, SSD’ler HDD sabit disklerden çok daha hızlı olduğundan, performansı artırmak için HDD sabit sürücülerden SSD’lere geçebilirsiniz.

Bununla birlikte, Android telefonunuzda hiç alanınız tükendi mi? Evet, telefon komik davranmaya başlar ve askıda kalabilir ve arızalanabilir. Bu nedenle, telefonunuzun uzun vadede sorunsuz çalışmasını sağlamak için, daha büyük depolama alanına sahip bir telefona gitmek akıllıca olacaktır.

Şu anda, Galaxy S22 Ultra gibi bazı üst düzey telefonlar 1 TB’a kadar dahili bellek sunuyor. Ancak, 128 ila 256 GB hedeflemek için iyi bir aralıktır.

6. Ekran Yenileme Hızı

Şimdiye kadar tartıştığımız şey öncelikle iç işlevselliktir. Telefonunuzun performansını görsel olarak etkileyecek bir belirtim ekleyerek bu listeyi tamamlayalım. Telefonunuzun ekranına her zaman bakacağınız için bu en kritik nokta olabilir.

Ekran yenileme hızı Hz veya Hertz olarak ölçülür. Ekranınızın bir görüntüyü yenileme sayısıdır. Doğal olarak, telefonunuz daha az hareket bulanıklığı olacağından, daha yüksek bir yenileme hızına sahipse pürüzsüz fotoğraflar ve videolar hazırlar.

İlgili: Kare Hızı ve Yenileme Hızı: Fark Nedir?

Güçlü dahili donanıma ve zayıf yenileme hızına sahip bir telefonunuz varsa, deneyiminizi mahveder. Aynı zamanda, iyi bir işlemci, RAM ve dahili bellek ile birlikte daha yüksek bir yenileme hızı en iyi sonuçları sunacaktır.

Şu anda, üst düzey telefonlar 120Hz’e kadar ekran yenileme hızı sunuyor. 90Hz ve üzeri herhangi bir şey, bu yazı itibariyle sahip olmak için ideal olacaktır.

Bir Sonraki Android Telefonunuzu Satın Almadan Önce Bu Özellikleri Göz önünde bulundurun

Yukarıda belirtildiği gibi sağlam özelliklere sahip bir telefonunuz olduğunda, hızlı performans gösterdiğinden emin olabilirsiniz. Ve cihaz bu özellikler açısından güçlüyse, başka harika özelliklere de sahip olması muhtemeldir. Sonuçta, gelecek yıllar boyunca sürecek bir akıllı telefonunuz olacak.

Yorum Yap
0 Yorum yapan