Android Cihaz Kullanarak Pc’nizi Kurtarma

Android Cihaz Kullanarak Pc’nizi Kurtarma

Bilgisayarınızın işletim sistemi çöktü ve kurtarmanın tek şansı bir USB çubuğuna yanıp sönen bir ISO dosyasıdır.

Ancak, yükleme medyası oluşturmak için yedek bir bilgisayarınız yoksa endişelenmeyin. Android sizi kapsıyor. Pc olmadan Android’den önyüklenebilir bir USB yaparak sisteminizi nasıl kurtarabilirsiniz.

Pc’niz Tost: Şimdi Ne Olacak?

Hepimiz oradaydık: bilgisayarınız yükleniyor. Belki de bir virüs işletim sistemini tehlikeye atmıştır veya sabit disk başarısız oluyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Kurtarmanız gereken veriler var, ancak kurtarma diski yazmanın bir yolu yok.

Bilgisayarınızın ISO dosyalarını (tek bir dosya olarak kaydedilen disk görüntüleri) indirip yazabilen tek cihazınız olduğunu düşünebilirsiniz. Yoksa öyle mi?

Elinizde Android 3.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir Android telefonunuz veya tabletiniz varsa, cihaz muhtemelen USB Hareket Halinde (OTG) desteğine sahiptir. Bu, telefonunuza veya tabletinize fare, klavye ve hatta USB depolama aygıtı gibi USB aygıtları takabileceğiniz anlamına gelir.

Bilgisayarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz yol budur. Kurtarma diski ISO dosyasını indirin, USB cihazını tabletinize veya telefonunuza bağlayın ve iso dosyasını özel bir uygulama kullanarak yakın.

Temel olarak dizüstü bilgisayarınızı Android telefonunuzdan önyükleyebileceksiniz.

Android’i Önyüklenebilir USB Olarak Kullanmak için ISO indirin

OTG destekli bir Android telefonunuz veya tabletiniz varsa, bilgisayarınızı düzeltmek için kullanma şansınız yüksektir.

Ama bekle, sorunu teşhis ettin mi? Kurtarma işlemine devam etmeden önce, önyükleme sorununun ne olabileceğini kontrol etmek için çevrimiçi arama yapın. Belirtileri, bilgisayarınızın çökmeden önce ne yaptığını ve ne kadar süredir sorun yaşadığınızı düşünün. Bu yaklaşım, daha sonra bir ISO yakarken hangi yolu izleyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Onarım için özel bir kurtarma diske veya tercih ettiğiniz işletim sisteminin yeni bir sürümüne ihtiyacınız olabilir. Ancak, emin değilseniz, kurtarma diskini tercih edin. Android cihazınızda yeterli depolama alanı varsa, uygun bir disk görüntüsü ISO dosyası bulun ve indirin. Alanınız azalmışsa, küçük bir Linux dağıtım deneyin.

Mobil internet yerine ev ağı bağlantınızı bunun için kullanmaya çalışın. Bir işletim sistemini indirmek, tüm mobil ödeneğinizi yiyebilecek birkaç gigabayt veri kullanır.

Android için ISO 2 USB ile Önyüklenebilir BIR USB Yapın

İstediğiniz ISO’yu indirdikten sonra, birlikte yazmak için bir araca ihtiyacınız olacaktır. Windows’ta muhtemelen Rufus’u seçersiniz, ancak bu Android için kullanılamaz. Bununla birlikte, Birkaç Rufus benzeri alternatifler mevcuttur.

Bunlardan en güvenilir olanı ISO 2 USB Android yardımcı programıdır. Bu temelde Rufus ile aynı işi yapar ve telefonunuzun depolama alanının bir kısmını önyüklenebilir bir diske dönüştürrr.

İndirmek: ISO 2 USB (Ücretsiz)

Bununla, acil durumlar için cebinizde tutacak kadar küçük android ile önyüklenebilir bir kalem sürücüsü yapabilirsiniz.

Android’de Önyüklenebilir ISO Medyası Oluşturma

Bir sonraki adım, bir USB depolama cihazını bir OTG adaptörü kullanarak telefonunuza bağlamaktır. Bu, cep telefonu perakendecilerinden veya çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz uygun fiyatlı bir kablodur. İki tür mevcuttur: biri USB-C bağlantı noktasına sahip telefonlar için, diğeri mikro USB bağlantı noktasına sahip cihazlar için.

Telefonunuza bağlandıktan sonra, OTG adaptörüne bir USB flash sürücü takmanız yeterlidir. İndirdiğiniz ISO’yu uygulamadaki bu hedefe yazabilirsiniz.

USB sürücüsünü OTG kablosuyla bağlayarak başlayın, ardından ISO 2 USB’de:

 1. İlk Ayırmak düğme
 2. USB sürücünüzü seçin
 3. İkinciye geçin Ayırmak düğme
 4. ISO dosya
 5. Musluk Başlamak verileri yazmaya başlamak için

Android’in izin isteklerini kabul etmeyi unutmayın; uygulama, medya dosyalarınıza ve USB sürücüsüne erişim talep edecektir.

Tamamlanması uzun sürmemelidir; tamamlandığında, USB aygıtını çıkarın, bilgisayarınıza takın ve kurtarma işlemine başlayın. USB’den önyüklemeyi etkinleştirmek için bilgisayarınızın BIOS’undaki önyükleme sırasını değiştirmeyi unutmayın.

Android Telefonu Önyüklenebilir Linux Ortamına Dönüştürme

USB flash sürücü veya USB – OTG kablosu yok mu? Android cihazınız köklüyse alternatif bir yaklaşım deneyebilirsiniz.

DriveDroid, telefonunuzda depolanan herhangi bir ISO veya IMG dosyasını kullanarak bilgisayarınızı doğrudan bir USB kablosu üzerinden önyüklemenizi sağlayan kullanışlı bir yardımcı programdır. Sadece Android akıllı telefonunuza veya tabletinize ve uygun bir kablo — flaş sürücüye ihtiyacınız var.

İndirmek: DriveDroid (Ücretsiz) | DriveDroid Ödendi ($1.99)

Bunu not etmek önemlidir. Bu yalnızca köklü aygıtlar için bir seçenektir. O zaman bile, bazı telefonlar çekirdek tuhaflıkları nedeniyle amaçlandığı gibi çalışmayabilir.

DriveDroid Kullanarak Bir PC Nasıl Kurtarılır

DriveDroid web sitesi, farklı işletim sistemleri yüklemek için öğreticiler sunar. Ubuntu’dan ZorinOS, Tiny Linux, Gentoo, Arch Linux ve diğer en iyi Linux dağıtımlarına kadar büyük bir seçim mevcuttur. Windows’un yasal bir kopyasına sahipseniz, bu da kullanılabilir.

Artık pc’nizi Android’den önyüklemek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.

DriveDroid’i kurma ve işletim sistemi kurma işlemi nispeten basittir.

 1. DriveDroid’i çalıştırın ve Bahşetmek kök izinleri
 2. İleri, İndirmek ve Android’e indirmek için bir işletim sistemi seçin. (Bilgisayarınızı kurtarmaya çalışıyorsanız, önyükleme-onarım diskiveya Clonezilla)
 3. Karşıdan yüklemenin tamamlanmasını bekleyin
 4. DriveDroid uygulamasında ISO
 5. Seçeneklerde, standart USB depolama, salt okunur USB depolama alanıveya CD-ROM (tBilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ISO’nun nasıl davranacağını belirler
 6. Ardından, Android cihazı bilgisayarınıza bağlayın ve yeniden başlatın
 7. Bilgisayarınızın önyükleme sırası USB aygıtlarını önyükleyecek şekilde yapılandırılmışsa, indirilen işletim sistemi telefonunuzdan önyüklenir
 8. Bilgisayarınızı kurtarma veya yepyeni bir işletim sistemi yükleme

32 bit veya 64 bitlik tatlarda tipik olarak yeni bir yapı olan çeşitli seçenekler sunulduğundan, işletim sistemi seçimine dikkat edin. Kurtarmaya çalıştığınız bilgisayarın yapısına uygun işletim sistemi seçtiğinizden emin olun.

Bu adımları izlediyseniz, tebrikler— telefonunuzu önyüklenebilir bir USB cihazı olarak kullandınız!

Android Telefondan PC’ye Windows 10 Nasıl Yüklenir

ISO 2 USB yerine DriveDroid uygulamasını kullanmanın başka bir yararı daha vardır. DriveDroid’in ücretli seçeneği, Windows 10’u bir Android telefondan veya tabletten yükleme özelliğini ekler.

Bu nedenle, Linux sizin için ideal değilse ve kurtarma araçları Windows bölümünüzü onarmazsa, yeniden yükleyebilirsiniz. 1.99 dolara, bu iyi bir anlaşma. Android telefonunuzu kullanarak Windows 10’un bir saatten az bir zaman içinde bilgisayarınıza yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Android uygulaması için fena değil.

Pc’nizi Android ile Kurtarmak İçin İki Seçenek

Bilgisayarınız devre dışıysa, Android sayesinde yeni bir işletim sistemi yükleyebilir veya bir kurtarma ortamı çalıştırabilirsiniz. İki katı seçenek mevcuttur:

 • ISO 2 USB: ISO dosyasını doğrudan USB-OTG üzerinden bir USB flash sürücüye yazmanızı sağlar.
 • DriveDroid: Önyüklenebilir ISO dosyalarını Android’de saklamanızı sağlar. Ücretli sürümle, Windows 10 yükleme görüntüleri için destek eklenir.

Şimdiye kadar pc’nizi önyüklemeye hazır bir USB çubuğuna veya bir Android cihaza sahip olmalısınız.

Tavsiye ettiğimiz ve tartıştığımız öğeleri beğendiğinizi umuyoruz! MUO’nun bağlı kuruluşu var
ve sponsorlu ortaklıklar, bu nedenle bazı satın alımlarınızdan elde edilen gelirden pay alıyoruz. Bu
ödediğiniz fiyatı etkilemez ve en iyi ürün önerilerini sunmamıza yardımcı olur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan