Amiral Gemisi Telefonların Daha Da Kötüleşmesinin 5 Yolu

Amiral Gemisi Telefonların Daha Da Kötüleşmesinin 5 Yolu

Akıllı telefonlar uzun bir yol kat etti. 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone’dan bugüne kadar, akıl almaz bir hızda evrimleştiklerini gördük; ama bu ilerleme sorunsuz olmaktan çok uzaktı. Şirketler sayısız fikri, kavramı ve tasarımı atmak zorunda kaldı. Sadece güvenilir olduğunu kanıtlayanlar burada kaldı.

Bununla birlikte, teknoloji iyileştikçe ve iş stratejileri daha karmaşık hale geldikçe, şirketler sözde daha iyi alternatifler için bu güvenilir özelliklerden kurtulmaya başladı. Bu makalede, modern amiral gemisi akıllı telefonlardan durdurulan beş kullanışlı özellik ve yokluklarının sizi nasıl etkilediğini göreceğiz.

1. Kulaklık Jakının Kesilmesi

Kulaklık jaklarının kesilmesi belki de bu listedeki en üzücü olanıdır. Birçokları için, yeni bir telefon satın alırken jaka sahip olmamak anlaşmayı bozar. Bu esas olarak odyofiller ve farklı tipte kulaklık fişlerinin ses kalitesini nasıl etkilediğini bilen meraklılar için geçerlidir.

Kabul, bir adaptör kullanabilir ve aynı sonucu alabilirsiniz, ancak özel bir 3,5 mm jakın olmaması gereksiz rahatsızlık ekler. Örneğin, bu garip görünümlü 2’si 1 arada adaptörlerden birini kullanmadığınız sürece telefonunuzu aynı anda müzik dinlerken şarj edemezsiniz.

Ne olursa olsun, birçoğu bu değişiklik nedeniyle kablosuz kulaklıklara geçti, bu da Apple’ın AirPods satmak için ses jakını iPhone 7’den kaldırdığında amaçladığı sonuçtu. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, kablolu kulaklıklar kablosuz kulaklıklardan çok daha iyidir.

2. Kutuda Şarj Cihazı Yok

masa üzerinde akıllı telefon, şarj cihazı ve kablo

Kulaklık jakları gibi Apple da kutuda bir şarj cihazı sağlamanın endüstri normlarını öldürdü. Apple, bu hareketin haklı olduğunu iddia ediyor, çünkü muhtemelen evde zaten bir şarj cihazınız var, bu yüzden ekstra bir şarj cihazına gerek yok. Sonuç olarak, bu, çevre için daha iyi olan e-atıkları azaltmaya yardımcı olur.

Ancak, bu strateji dört nedenden dolayı sorunludur:

  • Kutuda sağlanan şarj cihazı neredeyse her zaman bir telefon için en iyisidir, çünkü bu model için özel olarak tasarlanmıştır. Diğer her şey yetersizdir ve hatalı bir üçüncü taraf şarj cihazı satın alırsanız pilinize bile zarar verebilir.

  • Örneğin 25W hızlı şarjı destekleyen yeni bir telefon satın alıyorsanız, ancak evde yalnızca 5W şarj cihazınız varsa, satın alma işleminizin tam değerini alamıyorsunuz demektir.

  • Hızlı şarj cihazını ayrı olarak satın almanız gerekiyorsa, size ekstra ambalajlı ayrı bir kutuda gönderilmesi gerekir ve bu da süreçte önemli ölçüde daha fazla karbon emisyonu ve atık üretir. Bu nedenle, telefonunuzun geldiği kutuda bir şarj cihazı sağlamaktan daha çok çevreye zararlıdır.

  • İnsanlar yeni bir telefon satın aldıklarında, genellikle eskilerini de sattığı, bağış yaptığı veya birlikte geldiği aksesuarlarla birlikte başkasına hediye ettikleri zaman. Bu, yeni telefonları için yeni bir şarj cihazına ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bu değişiklik bu norma engel.

3. MicroSD Kart Yuvası Eksikliği

Lexar'dan 64gb microSD kart

SIM kart tepsisinin yanında microSD kart yuvasına sahip olmak standart olarak kullanılırdı; özelliği yararlı ve kullanışlıdır. Ancak son zamanlarda, Android amiral gemisi telefonlar, telefonun gövdesinde diğer bileşenler için daha fazla yer açmak için desteğini düşürdü.

Çoğu insan için, 128GB dahili depolama alanı fazlasıyla yeterlidir, bu nedenle harici bir microSD kart gereksizdir. Ancak güçlü bir kullanıcıysanız, ağır bir oyuncuysanız veya çok sayıda film ve şov indirirseniz, bu olmayabilir. Bu durumda, toplam 256GB depolama daha güvenli bir seçimdir.

Sorun, dahili depolamanın harici depolamadan çok daha pahalı olmasıdır. Çoğu amiral gemisi telefon için, ek 128GB depolama alanı ekstra 100 $ maliyeti. Bu berbat çünkü aynı kapasitede bir microSD kartı 20 dolardan daha az bir karşılığında alabilirsiniz.

4. Kutuda Kablolu Kulaklık Yok

kablolu kulaklıklar

Bir şarj cihazının yanı sıra, şirketler kutuda kablolu kulaklıklar da sağladı. Apple’ın iPhone 12’yi piyasaya sürdüğünde bunları kaldırdığı 2020 yılına kadar bu temel ürünleri telefonla bulandırmama fikri teknoloji endüstrisinde duyulmamıştı.

Samsung kullanıcıları için bu eğilim, yeni Galaxy telefonlarıyla artık AKG ayarlı kulaklık alamayacağım anlamına geldiği için özellikle tatsızdı. Ancak strateji ne olursa olsun ana akım haline geldi, çünkü karlıydı ve maliyetlerden tasarruf etti. Ayrıca, kablosuz kulaklıkların yükselişi göz önüne alındığında, kablolu kulaklıklar zaten cazibesini kaybediyordu.

5. Pili Çıkaramazsınız

Çıkarılabilir pillerin nesli, bu listedeki diğer özelliklerden önce tükendi. İPhone’lar hiç sahip olmasa da, Samsung Galaxy S6’yı piyasaya sürerken 2015’te onları terk etti. Bu değişikliğin temel olarak üç nedeni vardır: kullanıcı güvenliği, su yalıtımı ve ergonomi.

Akıllı telefon pilleri 2000’lerin sonunda o kadar büyük değildi, ancak bugün, 4000-5000mAh arasında herhangi bir kapasite normdur. Bu uzun ömür için harika olsa da, aynı zamanda biraz daha riskli. Kullanıcıların telefonlarını açmasına ve güçlü pillerle uğraşmasına izin vermek güvenli değildir. Sonuçta, telefonunuzun size bir Galaxy Note 7 çekmesini ve cebinizde kendiliğinden patlamasını istemezsiniz.

Yani, pili kapatmak doğru bir karar. Bunu yapmak aynı zamanda su yalıtımını kolaylaştırır ve cihazı daha ince hale getirir, çünkü şirketler iç bileşenleri daha sıkı sığdırabilir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda telefonunuzun öncekinden biraz daha az onarılabilir olacağı anlamına gelir.

İlgili: Mantıklı Onarım Hakkına Karşı Argümanlar

Akıllı Telefonlar Gelişmeye Devam Edecek

Akıllı telefonların evrimi görmek için oldukça gözlerden uzak. Ancak ilerleme kesinlikle takdire şayan olsa da, onunla birlikte gelen fedakarlıklar bazen acı bir tat bırakır.

Çıkarılabilir olmayan piller ve fiziksel ev düğmeleri yok gibi bazı değişiklikler anlaşılabilir, ancak diğerleri teknolojik ilerlemeden ziyade akıllı iş stratejileriyle ilgili gibi görünüyor. Ne olursa olsun, akıllı telefonlar gelişmeye ve bizi heyecanlandırmaya devam edecek.

Yorum Yap
0 Yorum yapan