5G BlackBerry Telefonu Çalışmıyor: İşte Nedeni

5G BlackBerry Telefonu Çalışmıyor: İşte Nedeni

Görünüşe göre BlackBerry akıllı telefon işinden ilk ve son kez çıkıyor. İşte planlanan BlackBerry 5G telefonuna ne olduğu.

Resim Kredisi: TCL

BlackBerry, cep telefonu işinin en eski şirketlerinden biridir. Yaşlı bir çocuk olmasına rağmen, şirket teknolojiye ayak uydurmak için mücadele etti. Şirket, sürekli olarak daha yeni ve heyecan verici akıllı telefon markalarına anlamlı bir rekabet vermemesine rağmen, her zaman bir geri dönüş sahnelemeyi başardı.

BlackBerry, 2021’in ortalarında verdiği sözü kaçırdıktan sonra 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan ilk 5G telefonuyla başka bir geri dönüş sahneliyorumdu. Ne yazık ki, vaat edilen 5G BlackBerry telefon sonuçta gelmiyor. İşte nedeni.

BlackBerry’nin Beklenen 5G Telefonu Öldü

Şirketin ikonik klavyesine sahip bir 5G BlackBerry akıllı telefon 2022’de piyasaya sürülecekti, ancak bu gerçekleşmiyor. BlackBerry’nin beklenen 5G telefonunun ölümüyle ilgili rapor, yeni cihazı geliştiren Teksas merkezli teknoloji şirketi OnwardMobility’nin markanın ölmediğini söylemesinden sadece bir ay sonra geliyor.

OnwardMobility’nin güncellemesi, BlackBerry’nin klasik BlackBerry telefonlarını ölü hale getiren “yaşam sonu” duyurusunun hemen ardından geldi. BlackBerry’nin 5G telefonunun başlangıçta 2021’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak bu gerçekleşmedi.

Şirketin Ocak 2022 güncellemesi, cihazın gönderimini zorlaştırdı “çeşitli gecikmelere” işaret etti. Ancak 2022 lansmanı bile iki nedenden dolayı gerçekleşmiyor, ancak OnwardMobility henüz resmi bir açıklama yapmadı.

BlackBerry’nin 5G Telefonu Neden Öldü?

BlackBerry telefonu tutan kadın

Resim Kredisi: BlackBerry Mobile

BlackBerry’nin 5G telefonunun ölmesinin temel nedeni, Android Police’ten gelen bir rapora göre BlackBerry’nin OnwardMobility’nin kendi adı altında telefon başlatma lisansını iptal etmesi. Henüz başlamamış olan için BlackBerry resmi olarak telefon yapmaktan vazgeçti, ancak akıllı telefon endüstrisinde adını kullanmak için üçüncü taraf şirketlere lisans veriyor.

Örneğin, BlackBerry KeyOne, Key2 ve Key2 LE TCL tarafından yapılmıştır. OnwardMobility, TCL’in BlackBerry lisansının 2020’de sona ermesinden sonra mantleyi aldı. Ancak şimdi OnwardMobility’nin lisansı iptal edildiğine göre, bu vaat edilen 5G BlackBerry telefonun sonunu işaret ediyor.

Lisans iptalinin yanı sıra, BlackBerry’nin bir bütün olarak akıllı telefon endüstrisiyle resmi olarak yapıldığı görülüyor. BlackBerry, öncelikle mobil cihazlar, mesajlaşma ve kablosuz ağ ile ilgili tüm eski “çekirdek olmayan patent varlıklarını” Ocak 2022 sonunda 600 milyon dolara sattı.

Devam Etme Zamanı

Akıllı telefon endüstrisindeki BlackBerry markası ölmüş olsa da, şirketin klavyesini seven hayranların kullanabileceği başka seçenekler de var. İyi bir örnek, CES 2022’de sergilenen Astro Slide 5G ve 2022’de vaat edilen bir başka cihaz sevkiyatı olan Fxtec Pro1 X’tir.

Üzgünüm, BlackBerry hayranları, devam etme zamanı.

Yorum Yap
0 Yorum yapan